Zasiłek chorobowy należy się też domownikom osoby skierowanej na kwarantannę

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Należy pamiętać, że prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają jedynie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym.
Należy pamiętać, że prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają jedynie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. archiwum ZUS
Jeśli mieszkasz razem z osobą, która jest na obowiązkowej kwarantannie, to masz prawo do świadczeń chorobowych. Zasada ta obowiązuje od 31 marca.

Kiedy w marcu tymczasowo zamknięto granice, wszyscy powracający do kraju zostali objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Za ten czas mogli dostać wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albozasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. Od 31 marca domownicy osoby, która wróciła z zagranicy po tym dniu, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych.

- Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. Każdy wracający do kraju powinien przekazać Państwowej Inspekcji Sanitarnej dane domowników z gospodarstwa domowego. Chodzi o imię i nazwisko, PESEL osób, które go posiadają, oraz oczywiście adres – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

- Podstawą do wypłaty zasiłku jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Wzór takiego oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej ZUS – kontynuuje Sebastian Szczurek.

Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS. Mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej zakładu jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mają prawo zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe czyli pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS.

Należy jednak pamiętać, że prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska