Zasiłek macierzyński pod lupą

Redakcja
Zofia Melnarowicz, ekspert ZUS w Opolu. (fot. archiwum)
Zofia Melnarowicz, ekspert ZUS w Opolu. (fot. archiwum)
Czy ma się prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli urodzi się dziecko w czasie zawieszenia działalności pozarolniczej?

Na te i inne pytania odpowiada Zofia Melnarowicz, ekspert ZUS w Opolu.

- Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Zawieszenie wykonywania działalności pozarolniczej  oznacza ustanie tytułu ubezpieczenia chorobowego i tym samym brak prawa do zasiłku macierzyńskiego zarówno w okresie zawieszenia  wykonywania działalności pozarolniczej, jak i za okres po wznowieniu wykonywania tej działalności.

Zobacz: Wszystko o kapitale początkowym!

Mieszkanka Opola: -  Obecnie korzystam z urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Czy mogę  zrezygnować z części urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego i wrócić do pracy?

- Pracownica po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni (98 dni) urlopu i zasiłku macierzyńskiego może zrezygnować z  pozostałej jego części. W takim przypadku pozostałą część urlopu i zasiłku macierzyńskiego  wykorzystuje ubezpieczony ojciec dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową, by sprawować opiekę nad dzieckiem.

Joanna Sz.: -  Prowadzę działalność gospodarczą. Niedawno zaszłam  w ciążę, przebywam teraz  na zwolnieniu lekarskim. Czy w czasie zwolnienia mogę nadal prowadzić działalność?

Zobacz: Chory przedsiębiorca dostanie zasiłek, jeśli się ubezpieczył

- Kobieta, w okresie ciąży, w czasie zwolnienia lekarskiego nie powinna  wykonywać czynności związanych z  prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o  świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w  czasie zwolnienia pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie