Zasiłek opiekuńczy po 24 maja dla rodziców i opiekunów. Czy będzie nadal przysługiwał?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Mimo umożliwienia otwarcia od 6 maja żłobków i przedszkoli, rząd utrzymał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Mimo umożliwienia otwarcia od 6 maja żłobków i przedszkoli, rząd utrzymał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. K_kapica_afk
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca 2020 r. - zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Niejasne przepisy budzą jednak wątpliwości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych - zapewniło ministerstwo w komunikacie.

I dalej: - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Będą mogły z niego skorzystać również osoby, które nie mają możliwości zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19 oraz w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - napisano w komunikacie.

Informacje ministerstwa zakwestionowali dziennikarze portalu prawo.pl. -"Wbrew zapewnieniom resortu pracy, od najbliższego poniedziałku, 25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka czy przedszkola. ZUS nie będzie miał podstawy prawnej do jego wypłaty, a pracodawcy - do przyjmowania wniosków o taki zasiłek. Potwierdzają to prawnicy. Tymczasem ministerstwo, zamiast poprawić przepis, informuje, że zapewnia on prawo do zasiłku na dotychczasowych zasadach" - czytamy w artykule.

Wiadomo, że przedstawiciele ZUS nie chcą komentować tej sprawy. Dziennikarze są odsyłani po informacje do ministerstwa.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że najnowsze przepisy nie są jednoznaczne i wymagają zmiany, żeby ZUS miał podstawę do dalszej wypłaty tego świadczenia.

Przypomnijmy, że po tym, jak 6 maja rząd dał możliwość otwarcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi, padło też zapewnienie o wydłużeniu dodatkowe zasiłku opiekuńczego do 24 maja.

- Jeżeli placówka, do której wcześniej uczęszczało dziecko będzie otwarta, jednak nie zdoła zapewnić opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co więcej, jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, ten dodatkowy zasiłek również będzie im przysługiwał - informowali wówczas przedstawiciel ZUS.

Na stronie internetowej ZUS pojawił się wówczas nowy wzór oświadczenia, w którym rodzic mógł zaznaczyć, że podjął decyzję o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem mimo otwarcia placówki oświatowej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska