Zastanawiają się, skąd u nas powodzie

Klaudia Bochenek
Uczniowie z „Rolnika” badają otoczenie, zmiany pogodowe, analizują, fotografują i opisują.
Uczniowie z „Rolnika” badają otoczenie, zmiany pogodowe, analizują, fotografują i opisują.
Licealiści z nyskiego "Rolnika" biorą udział w ogólnoświatowym programie badawczym GLOBE.

Nasza młodzież wykonała dotychczas najwięcej zadań i zbiera za to pochwały - cieszy się Jolanta Wawrzyniak-Rószczka, koordynator projektu w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nysie, czyli popularnym "rolniku".

GLOBE Student Climate Research Campaign (SCRC), bo tak brzmi pełna nazwa projektu, to ogólnoświatowy program badawczo-edukacyjny, którego celem jest zaangażowanie uczniów z całego świata w badania lokalnego środowiska przyrodniczego i przybliżenie im zagadnień i wiedzy związanych z klimatem na ziemi.

- Nie jesteśmy jedyni - uśmiecha się pani Jolanta. - Obecnie na świecie zaangażowanych w ten projekt jest 54 tysiące nauczycieli, 24 tysiące szkół i półtora miliona uczniów ze 111 krajów. A przy tym wykonano już ponad 22 miliony pomiarów!

Wśród tych milionów swoje miejsce mają również badania prowadzone przez nyskich licealistów, a dotyczące rozpoznawania i przeciwdziałania skutkom powodzi. Rzecz jasna rzecz tyczy się Nysy i okolic.

- Obecnie pracujemy nad pierwszym etapem projektu. Zadania są zróżnicowane i ciekawe, a aby osiągnąć cel zapoznajemy się na przykład z obszarem badań na podstawie dostępnych map topograficznych i turystycznych oraz planu miasta - tłumaczą licealiści zaangażowani w GLOBE. - Poza tym fotografujemy i opisujemy otoczenie, czyli punkty badań hydrologicznych, źródła zanieczyszczeń itp., no i analizujemy, jaki wpływ na powodzie może mieć ukształtowanie powierzchni czy działalność człowieka.

Uwadze młodych naukowców nie ujdą również miejsca, które przypominają o występowaniu dawnych powodzi lub lokalnych podtopień. Prowadzą wywiady, szukają, pytają i analizują.

- W dalszych planach mamy współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, SGGW, PAN, Centrum Badań Kosmicznych oraz Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego - dodaje nauczycielka.

W skład nyskiego zespołu wchodzą: Michał Smyk, Patrycja Król, Alicja Stępkowska, Justyna Wysopal, Oktawia Nędzyńska, Natalia Dorożyńska, Justyna Rzepka, Paulina Kulpa, Paweł
Bychawski, Mateusz Siemieniak i Wojtek Cieślar.

Ich pracę można śledzić na stronie www.naszregion-nysa.blogspot.com.

Cała akcja rozpoczęła się we wrześniu 2011 roku i potrwa dwa lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska