Zastępstwo. Specyficzna umowa o pracę

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Radzi Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Kadrowa: Zatrudniliśmy pracownicę na zastępstwo. W umowie zaznaczyliśmy, że została ona zawarta na czas nieobecności naszej pracownicy, która miała przebywać do 30 kwietnia na urlopie wychowawczym. Dziewczyna wraca jednak wcześniej. Jak w takiej sytuacji prawidłowo rozwiązać stosunek pracy?

Zobacz: Prawo pracy. Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Zawierając umowę o pracę na zastępstwo nie powinni Państwo z góry określać terminu jej zakończenia Umowa ze wskazanym terminem zakończenia - zawarta w celu zastąpienia pracownika w czasie jego nieobecności z powodu z urlopu wychowawczego - nie rozwiąże się z mocy prawa z dniem wcześniejszego powrotu do pracy zastępowanej pracownicy.

Umowę taką mogą Państwo wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącym 3 dni robocze lub rozwiązać ją za porozumieniem stron.

Umowa na zastępstwo zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksu pracy zawierana jest na czas usprawiedliwionej nieobecności stałego pracownika, który przebywa np. na zwolnienieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim. Ponieważ pracownik zostaje zatrudniony na zastępstwo, taka umowa rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika.

Wskazanie konkretnego dnia powrotu zwykle nie jest możliwe do ustalenia, dlatego w umowie na zastępstwo określa się datę zakończenia umowy o pracę wskazując: zdarzenie przyszłe np., do dnia porodu, lub przyczynę nieobecności w pracy zastępowanego pracownika, np. czas trwania urlopu wychowawczego. Jeżeli w umowie o pracę na zastępstwo zostaną wskazane:

  • - przyczyna nieobecności pracownika zastępowanego oraz
  • termin zakończenia takiej umowy (przez wskazanie konkretnej daty),

    wówczas umowa nie ulegnie rozwiązaniu z dniem powrotu do pracy pracownika zastępowanego.

Proszę również pamiętać, że w przypadku określenia w umowie o pracę na zastępstwo konkretnej daty jej zakończenia, może zostać ona uznana za umowę na czas określony. Pracownik ma wówczas prawo wystąpić do sądu pracy o uznanie umowy na zastępstwo za umowę o pracę na czas określony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska