Zatroszcz się o klimę

fot. Mariusz Matkowski
Rafał Kikta prezentuje urządzenie do sprawdzania i serwisowania układu klimatyzacji.
Rafał Kikta prezentuje urządzenie do sprawdzania i serwisowania układu klimatyzacji. fot. Mariusz Matkowski
Klimatyzacja w aucie jest bardzo pożytecznym wynalazkiem. Sprawia, że jazda podczas upałów jest przyjemniejsza. Trzeba jednak o nią dbać.

Pod lupą

Pod lupą

Serwis klimatyzacji trwa około godziny. Specjalne urządzenie najpierw odpompowuje z układu czynnik chłodzący i olej, później wytwarza w nim próżnię w celu sprawdzenia jego szczelności. Kolejnym etapem jest napełnienie układu nowym czynnikiem chłodzącym i olejem.

Coraz popularniejsza klima ma za zadanie zapewnić komfort i dobre samopoczucie podróżującym podczas upałów. Klimatyzacja jest szczególnie pożyteczna dla alergików, ponieważ eliminuje alergeny, ogranicza wilgotność w kabinie oraz - dzięki zamkniętym oknom - eliminuje dochodzący z zewnątrz hałas.

Jednak aby to pożyteczne urządzenie działało prawidłowo, należy o nie dbać. Wymaga ono regularnej obsługi i wymieniania niektórych elementów.

- W samochodzie z klimatyzacją należy regularnie wymieniać filtr przeciwpyłkowy - mówi Rafał Kikta, doradca serwisowy Auto Center Szic w Opolu. - Należy to robić przynajmniej raz w roku, a jeszcze lepiej przy każdym przeglądzie okresowym. O tym, że filtr stracił swoje właściwości, świadczy kondensacja pary wodnej na szybach samochodu. Trzeba też interesować się szczelnością układu czynnika chłodniczego, aby zapobiegać ewentualnym wyciekom.

Klimatyzacja, jak każdy element samochodu, ulega zużyciu, a jest ono tym większe, im mniej uwagi jej poświęcamy.

- Dla zapewnienia sprawnego działania klimatyzacji co dwa lata należy wymieniać czynnik chłodzący - kontynuuje Kikta. - Wiąże się to z usunięciem wody z układu, która powoduje nie tylko jego korozję, ale także może doprowadzić do zatarcia ruchomych elementów. Taka wymiana oczyszcza też układ z zanieczyszczeń i bakterii powodujących między innymi przykre zapachy. W czasie eksploatacji klimatyzacji następuje też naturalny ubytek czynnika chłodzącego, który należy uzupełniać, żeby zachować sprawność urządzenia. Wbrew pozorom urządzenie jest bardzo delikatne i przy nieprawidłowej eksploatacji podatne na uszkodzenia.
- Ważny jest też sposób eksploatacji klimatyzacji - kończy Kikta. - Zalecam korzystanie z niej nawet w zimie. Jeśli jest rzadko używana, przynajmniej dwa razy do roku należy włączyć ją na co najmniej dziesięć minut, żeby poruszyć czynnik chłodzący. Klimatyzacji najlepiej używać na obiegu zamkniętym wentylacji, nastawiając ją na dwadzieścia dwa stopnie. Jeśli na zewnątrz są wysokie temperatury, nie należy też nastawiać jej na maksymalne chłodzenie. Przy wysokich temperaturach zewnętrznych trzeba też pamiętać, żeby na kilka minut przed dojechaniem do celu podwyższyć nieco temperaturę wewnątrz samochodu, aby przy wysiadaniu organizm nie doznał szoku termicznego. Osoby o słabym sercu mogą doznać wówczas nawet udaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska