Zatrudnienie na zastępstwo a ciąża

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Czy pracownica w ciąży zatrudniona na podstawie tzw.

umowy na czas zastępstwa nieobecnego pracownika korzysta z ochrony przewidzianej w przypadku „zwykłej” umowy o pracę na czas określony?

Na pytanie odpowiada Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu:

Zobacz: Jesteś w ciąży? Nie bój się zwolnienia

- Zgodnie z art. 25 § 1 kodeksu pracy w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, który obejmuje czas tej nieobecności. W przypadku tego typu zatrudnienia stosuje się ogólne zasady dotyczące umowy o pracę na czas określony.

Należy jednak pamiętać, że ustawodawca wprowadził wyjątek polegający na „zredukowaniu” ochrony pracownicy w ciąży zatrudnionej na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieobecności innego pracownika.

W świetle art. 177 § 3 kodeksu pracy umowa o pracę na czas określony, która miałaby się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy, ulega przedłużeniu do dnia porodu, jednak zgodnie z art. 177 § 31 kodeksu pracy zasady tej nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wówczas umowa nie ulega „automatycznemu” przedłużeniu do dnia porodu.

Zobacz: Opolskie firmy nie boją się zatrudniać rodziców

Trzeba też pamiętać, że w odniesieniu do pracownic zatrudnionych na podstawie tzw. umów na zastępstwo, nie wyłączono zasady art. 177 § 1 kodeksu pracy, a więc, podobnie jak przy „zwykłej” umowie na czas określony, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że:

  • zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy (art. 52 Kodeksu pracy) i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy - art. 177 § 1 kodeksu pracy;
  • nastąpiło ogłoszenie upadłości lub likwidacji firmy, a pracodawca uzgodnił termin rozwiązania umowy o pracę z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową - art. 177 § 4 kodeksu pracy.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska