Zawarłeś umowę w NFZ, a nie płacisz skaładek - nie jesteś ubzepieczony

(oprac. gru)
fot. sxc
fot. sxc
Na pytania odpowiada Gizela Symala, z Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji.

Karol: - Zawarłem umowę z NFZ o ubezpieczenie zdrowotne, ale nie dokonałem zgłoszenia i nie opłaciłem ani jednej składki w ZUS. Czy jestem objęty ubezpieczeniem?

Zobacz: Podczas kontroli z ZUS-u może cię zastąpić inna osoba, upoważniona

- Zgodnie z art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym następuje z dniem określonym w umowie zawartej z NFZ, a ustaje z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek.

Powyższy przepis dotyczy sytuacji, gdy umowa dobrowolnego ubezpieczenia została zawarta, tj. ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego i została opłacona przynajmniej jedna składka na to ubezpieczenie zgodnie z art. 87 ust. 1 ww. ustawy.

W sytuacji zatem, gdy osoba podpisująca umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego nie dokonała zgłoszenia do tego ubezpieczenia i nie opłaciła żadnej składki, nie można przyjąć, że faktycznie została objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Maria z Niemodlina: - Ile mam czasu na zgłoszenie zmiany danych mojego pracownika?

- Płatnik składek jest zobowiązany powiadomić ZUS o każdej zmianie danych ubezpieczonego zawartych w dotychczasowym zgłoszeniu w terminie 7 dni od daty zaistnienia tych zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Zobacz: Gdy firma łamie prawo, zgłoś to Państwowej Inspekcji Pracy

Z zastrzeżeniem, że zmiana danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń dotycząca tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania następuje poprzez złożenie przez płatnika zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane.

Roman: - Opłacam sobie składki na dobrowolne ubezpieczenie społeczne. Czy mogę jeszcze teraz w grudniu złożyć wniosek o wyłączenie z ubezpieczeń społecznych od listopada?

- Nie. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe ustają od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Katarzyna: - Mój znajomy jest właścicielem myjni samochodowej i właśnie zaproponował mi pracę. Czy ja muszę zgłosić o ZUS-u?

- Nie, obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych należy do płatnika składek. Wyjątek od tej reguły stanowią tylko osoby prowadzące pozarolniczą działalność, duchowni nie będący członkami zakonów lub klasztorów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie