Zawód przyszłości. Asystent i opiekun osób starszych

Tomasz Gdula [email protected] 77 48 49 528
Osób starszych będzie przybywać, a w ślad za tym wzrośnie popyt na opiekunów dla nich. (fot. sxc)
Osób starszych będzie przybywać, a w ślad za tym wzrośnie popyt na opiekunów dla nich. (fot. sxc)
Asystent i opiekun osób starszych to profesje, na które w starzejącym się społeczeństwie będzie coraz większe zapotrzebowanie.

Projekt umożliwiający poznanie zasad opieki nad osobami starszymi pt. „Asystent i opiekun - nowy zawód i nowe wyzwanie” realizuje obecnie Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu.

Zobacz: Szkoleniami nie rządzi przypadek

- Jest to oferta skierowana do osób bezrobotnych powyżej 45. roku życia - informuje Danuta Respekta z WZDZ. - Do nabycia kwalifikacji opiekuna wystarczy chęć zdobycia takich umiejętności, natomiast asystentami osób starszych można zostać jedynie legitymując się wykształceniem minimum średnim.

Kursy opiekunów osób starszych są coraz popularniejsze nie tylko dlatego, że taka praca na Zachodzie jest dla Polaków intratnym zajęciem i wielu chętnie wyjeżdża by zajmować się za granica ludźmi w podeszłym wieku.

Także w Polsce rośnie zapotrzebowanie na opiekunów i asystentów, o których zabiegają domy pomocy społecznej czy zakłady opiekuńczo-lecznicze. Przed polskim społeczeństwem coraz realniej rysuje się groźba wzrostu średniej wieku, a co za tym idzie konieczności zapewnienia odpowiedniej opieki rozrastającej się rzeszy seniorów. Będzie to proces długotrwały, ale pewne jest, że zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów w przyszłości będzie rosło.

Dlatego warto skończyć odpowiedni kurs, ponieważ może to być sposób na pozostanie na rynku pracy, lub powrót do aktywności zawodowej po okresie bezrobocia.

Do najbardziej poszukiwanych specjalistów należą dziś także graficy komputerowi i webmasterzy.

Zobacz: Firma ECEO z Opola rozpoczęła rekrutację do bezpłatnego projektu: „Klub Aktywnych Kobiet 45+”

- Jeśli ktoś myśli o ukończeniu kursu dokształcającego, warto go zrobić właśnie w tych dziedzinach - radzi Danuta Respekta. Podkreśla jednak, że możliwości jest znacznie więcej, a sięgnięcie po którąkolwiek z nich zwiększa szanse absolwenta na rynku pracy.

- Popularnością cieszą się m.in. kursy obsługi komputera, sprzętu biurowego czy księgowości - wylicza specjalistka z Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego.

Takie zajęcia proponuje wiele instytucji; kurs komputerowy finansowany z funduszy unijnych rozpoczął się niedawno m.in. w Bierawie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska