Zawody modeli samolotów w Grodkowie

Damian Kapinos
Ogólnopolskie zawody modeli halowych klasy F1D w Grodkowie.
Ogólnopolskie zawody modeli halowych klasy F1D w Grodkowie. Damian Kapinos
W hali sportowej grodkowskiej Hali Sportowej LO im. Zdzisława Zielonki przez trzy dni odbywały się ogólnopolskie zawody modeli halowych klasy F1D.

W hali sportowej grodkowskiej Hali Sportowej LO im. Zdzisława Zielonki przez trzy dni odbywały się ogólnopolskie zawody modeli halowych klasy F1D.

Podczas imprezy sportowej można było podziwiać zmagania 11 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Wśród nich nie zabrakło młodzieży, która nabiera doświadczenia w tej konkurencji modelarstwa lotniczego.

- Modelarstwo wyrabia w młodzieży bardzo dużo cech dodatnich. Uczy cierpliwości i myślenia. Każdy modelarz musi stale się dokształcać, by nadążyć za światową czołówką – mówi Edward Ciapała, zawodnik Aeroklubu Śląskiego.

Sport ten wymaga nie tylko precyzji, techniki, sprawności fizycznej, ale przede wszystkim czasu. Tylko w ciągu jednego dnia loty konkursowe rozgrywane były przez 12 godzin.

Najdłużej utrzymał się w powietrzu model Pawła Frąckiewicza z Wrocławia - 19,44 min. Rekord świata wynosi obecnie 40 minut. Jednak w obiektach zamkniętych tak długich lotów już nie zobaczymy.

Modele teraz są cięższe niż dotychczas, więc krócej utrzymują się w powietrzu. Ich loty cały czas muszą kontrolować zawodnicy, którzy do tego celu używają specjalnych tyczek lub wędek teleskopowych. Za ich pomocą steruje się samolotem tak, aby nie zawadzał on o przeszkody znajdujące się na suficie hali. W tym obiekcie drewniane samoloty unosiły się na wysokość 10 metrów.

Zawody wygrywa zawodnik, którego samolot utrzyma się najdłużej w powietrzu. W klasyfikacji generalnej liczą się dwa najlepsze czasy uzyskane podczas wszystkich kolejek, po ich zsumowaniu poznajemy miejsca poszczególnych laureatów.

W ciągu trzech dni w Grodkowie rozegrano sześć kolejek zaliczanych do Pucharu Polski i tyle samo w ramach Mistrzostw Polski. W obydwóch kategoriach konkursowych bezkonkurencyjny był Paweł Frąckiewicz, który obronił tytuł mistrza Polski z poprzedniego roku.

Sam model waży 1,4 grama, czyli mniej od jednogroszówki. Do wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji modelu używa się włókien węglowych oraz boronu. Waga gumy, która napędza śmigło samolotu wynosi 0,4 grama. Do ich wykonania sprowadza się części z USA, które kosztują kilkaset złotych.

Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury i Rekreacji, Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny „Feniks”, gmina Grodków, Aeroklub Polski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Opolskie info 30.06.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska