Zbadaj wątrobę! Darmowe badania w poniedziałek w Opolu

FED
Celem ogólnopolskiej akcji jest edukacja społeczeństwa na temat wątroby i jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Celem ogólnopolskiej akcji jest edukacja społeczeństwa na temat wątroby i jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Badanie będzie można wykonać w poniedziałek w godzinach 9.00 -19.00 na placu Kopernika. Będzie tam czekał specjalny bus medyczny.

- Pacjenci, którzy się zgłoszą, będą mogli bezpłatnie skorzystać z badania usg wątroby, które pozwala ocenić stan tego narządu oraz dróg żółciowych - mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, które objęło patronat nad akcją. - Wczesne wykazanie ewentualnych nieprawidłowości może stanowić podstawę do pogłębienia postępowania diagnostycznego i podjęcia działań leczniczych.

Każdy, kto zechce wziąć udział w badaniu, musi pozostać przed nim 5 godzin na czczo (nie może nic jeść i pić). Natomiast osoby, które muszą stale zażywać leki, powinny je nadal przyjmować, popijając 1/2 szklanki wody. Jednak nie mogą tego zrobić później niż godzinę przed badaniem.

Na koniec wizyty pacjenci otrzymają wyniki badania wraz ze zdjęciem z USG, a także materiały edukacyjne.

Akcja odbędzie się w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby, które przebiega pod hasłem "Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej". Bus medyczny odwiedzi 15 miast, w tym Opole.

Celem ogólnopolskiej akcji jest edukacja społeczeństwa na temat wątroby i jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie od niej uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, które zachodzą wewnątrz ludzkiego ciała.

Funkcja tego narządu polega na odpowiednim przetwarzaniu każdej z substancji, która do niej trafi - zarówno pożytecznej, jak i szkodliwej. Narząd ten oczyszcza organizm z toksycznych substancji, leków czy alkoholu.

Wątroba służy również jako magazyn substancji zapasowych dla naszego organizmu (glikogen), jak i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i K. Jest największym laboratorium chemicznym ludzkiego ciała, przez które przepływa około jednego litra krwi na minutę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska