Zbiórka charytatywna na rzecz ewakuowanych z Kabulu studentów i rodzin z dziećmi. Przyłącz się!

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Nowe życie w Polsce rozpoczynają: dwie studentki i czterech studentów, rodzina z córką w wieku 2 lat, rodzina z córkami w wieku 3, 6, 9 i 11 lat.
Nowe życie w Polsce rozpoczynają: dwie studentki i czterech studentów, rodzina z córką w wieku 2 lat, rodzina z córkami w wieku 3, 6, 9 i 11 lat. archiwum
15 Afgańczyków, których - dzięki zaangażowaniu Uniwersytetu Opolskiego - ewakuowano z Kabulu po przejęciu władzy przez talibów, potrzebuje wsparcia. Stowarzyszenie Lions Club we współpracy z UO organizuje dla nich zbiórkę charytatywną. Przyłącz się!

W grupie są cztery dziewczynki , które zostały przyjęte do jednej z opolskich szkół, prowadzącej też przedszkole. Przygotowano dla nich specjalistyczny, integracyjny program intensywnej nauki polskiego i stopniowego wchodzenia w regularną naukę.

Hajar (11 lat), Elhan (3), Jannat (9), Raihan (6) i od czasu do czasu Zulaikha (2 lata - zbyt mała na przedszkole) pracują pod opieką specjalnie zatrudnionej nauczycielki, która uczy ich polskiego i dba o to, żeby dziewczynki stopniowo wchodziły w grupy swoich roczników. Społeczność szkolna ciepło przyjęła nowe koleżanki, ale edukacja dzieci wymaga wsparcia finansowego.

Potrzebne są pieniądze na czesne w niepublicznej placówce, książki i opiekę asystentki międzykulturowej. Podstawowym kosztem jest właśnie umowa o pracę z asystentką, która pracuje z Afgankami cały dzień realizując ich indywidualne programy i włączając je w zajęcia z polskimi uczniami. Szacowany koszt kształcenia to 5 tys. zł miesięcznie na okres 5 miesięcy .

Ewakuowani Afgańczycy opuścili ojczyznę z małymi plecakami. Mają przy sobie telefony, ale te nie są już w najlepszym stanie. Urządzenia elektroniczne to dla wykształconych ludzi podstawowe narzędzie nauki i pracy, a dla dziewczynek narzędzie edukacyjne. Uniwersytet udostępnił już swoim gościom używane urządzenia, ale wciąż trzeba uzupełniać braki.

Afgańczycy potrzebują też artykułów gospodarstwa domowego i wyposażenia mieszkań. Wiele sprzętów zdobyto na wymiankach i zbiórkach, ale część trzeba kupić. Wciąż bardzo potrzebne są ubrania, zwłaszcza zimowe i zwłaszcza dla dzieci. Uchodźcy muszą odtworzyć całą garderobę. Możemy im pomóc!

Nowe życie w Polsce rozpoczynają: dwie studentki i czterech studentów, rodzina z córką w wieku 2 lat, rodzina z córkami w wieku 3, 6, 9 i 11 lat.

Potrzebują wsparcia finansowego (głównie w związku z dalszą edukacją), prawnego, psychologicznego i zawodowego, żeby usamodzielnić się w Opolu. Uczelnia koordynuje adaptację i nowy start do życia gości z Kabulu. Studenci podjęli studia na UO, a rodziny czekają na dokończenie formalności i możliwość zatrudnienia. Wszyscy uczęszczają w UO na kurs polskiego i chcą związać się z Polską. Dziewczynki chodzą do szkoły. Jeden ze studentów już sam na siebie zarabia.

Wpłat można dokonywać na konto charytatywne Stowarzyszenia Lions Club Opole w Pekao SA: 98 1240 1633 1111 0000 2652 2313 z dopiskiem “dla Afgańczyków” .

Efekty projektu można śledzić NA TEJ STRONIE.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska