Zbiory muzeum z Łowicza można obejrzeć w Oleśnie [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Otwarcie wystawy łowickiej w muzeum w Oleśnie.
Otwarcie wystawy łowickiej w muzeum w Oleśnie. Oleskie Muzeum Regionalne
Oleskie Muzeum Regionalne gości wystawę ze zbiorów Muzeum w Łowiczu zatytułowaną „Z wizytą u Księżaków-kultura i sztuka ludowa regionu łowickiego”.

Łowickie wycinanki, hafty czy pasiaki, bogaty folklor wsi łowickiej został kiedyś barwnie opisany przez polskiego noblistę Władysława Reymonta w powieści „Chłopi”.

Teraz świat kultury ludowej z Łowicza można obejrzeć w Oleskim Muzeum Regionalnym.

Wystawa prezentuje wytwory kultury materialnej mieszkańców podłowickich wsi. Określano ich mianem księżaków łowickich lub łowiczan. Chłopi ci należeli do dawnego dominium arcybiskupów gnieźnieńskich, określanego mianem Księstwa Łowickiego.

- Byli to więc ludzie podlegający księżom, stąd nazwa księżacy - mówi Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Eksponaty ukazują krajobraz ziemi łowickiej i jej regionalne budownictwo na pocztówkach i archiwalnych zdjęciach, charakterystyczne wyroby sztuki i rzemiosła, stroje, hafty, wycinanki, ceramikę, rzeźbę.

Zaprezentowano element wyposażenia wnętrza chaty łowickiej w postaci ołtarzyka domowego z przykładami sztuki dewocyjnej i papieroplastycznej.

Bogata kolekcja strojów ludowych, którym się szczyci muzeum w Łowiczu (ok. 2,5 tys. sztuk), prezentuje zmienność i różnorodność księżackich ubiorów.

Nie mogło zabraknąć na wystawie słynących w całej Polsce wycinanek łowickich, od najstarszych z pocz. XX w. po współczesne, które są świadectwem kontynuacji tradycji wycinankarskich w tym regionie. Wycinankami parały się wszystkie kobiety i dziewczęta prawie do II wojny światowej. Wycinanki były głównymi ozdobami wnętrz łowickich chałup.

Folklor łowicki, dzięki swojemu efektywnemu kolorytowi, zdobył prestiż zarówno w Polsce, jak i na świecie.

O oryginalnej kulturze łowickiej opowiedziała na otwarciu wystawy kustosz działu etnograficznego Muzeum w Łowiczu Magdalena Bartosiewicz.

OPOLSKIE INFO [13/04/2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska