Zbliżenie na parkiecie

Borys Danielczuk
Liczne koncerty i spotkania z uczniami kędzierzyńsko-kozielskich szkół wypełniły program pobytu w mieście delegacji z francuskiej wioski Abos.

Mer Abos oraz zespół folklorystyczny "Caddetous e Marioulinos" przybyli do Kędzierzyna-Koźla w sobotę na zaproszenie miejskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. - Jest to w zasadzie rewizyta, gdyż w 1998 roku zespół "Komes" z Kędzierzyna-Koźla odwiedził Abos, gdzie jego występ przyjęty został owacją na stojąco - opowiada Marian Martiszko z TPPF. - Wizyta naszych francuskich gości jest następstwem wydarzenia sprzed trzech lat i ma służyć wzajemnemu poznaniu młodzieży z Abos i Kędzierzyna-Koźla.
Pięciodniowy pobyt francuskiej delegacji w Polsce zbiegł się w czasie z obchodami dni Kędzierzyna-Koźla. Występy zespółu "Caddetous e Marioulinos" uświetniły dwie zorganizowane z tej okazji imprezy. Najpierw młodzi Francuzi zaprezentowali się podczas Międzynarodowego Festynu Folklorystycznego na osiedlu Piastów, a następnie w parku przed Domem Kultury "Koźle".
- Kilkudniowy pobyt w Kędzierzynie-Koźlu pozwolił nam na zaprezentowanie bogatego folkloru południowo-zachodniej Francji oraz na bliższe poznanie waszego miasta - powiedział "NTO" Jean-Marie Cazalere, mer Abos. - Urzekająca jest serdeczność Polaków oraz to, że w mieście zdominowanym przez przemysł chemiczny jest tak dużo zieleni.
Wczoraj goście z Abos spotkali się z władzami Kędzierzyna-Koźla, a następnie odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Po oficjalnej prezentacji obu miejscowości młodzi Francuzi i Polacy zadawali sobie nawzajem pytania na temat ich zainteresowań, systemu oświatowego w Polsce i Francji oraz życia codziennego. - To wspaniałe, że mamy okazję do wzajemnych kontaktów, gdyż pozwalają one odkryć, jak wiele nas łączy, pomimo odmienności kultur z jakich się wywodzimy - ocenia Jolanta Szczepańska, uczennica trzeciej klasy kozielskiego liceum. - Poza tym nie ma lepszego od bezpośredniej rozmowy sposobu nauki języka obcego, szczególnie tak złożonego jak francuski.
Na zakończenie młodzi Francuzi zaprezentowali polskim licealistom kilka tańców ludowych z repertuaru grupy "Caddetous e Marioulinos". Żywiołowe i skoczne rytmy tak bardzo spodobały się polskiej młodzieży, że po chwili dołączyła ona do pląsów na parkiecie szkolnej auli.
Dzisiaj delegacja z Abos spotka się z uczniami II LO w Kędzierzynie-Koźlu oraz odwiedzi Zespół Szkół Chemicznych w Sławięcicach. Goście z Francji udadzą się też do skansenu w Bierkowicach. Z kolei jutro w godzinach południowych goście udadzą się autokarem do Wrocławia, skąd odlecą do Francji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska