Zbrodnia w Opolu. Komisarz policji i dziennikarka śledcza nto próbują rozwikłać zagadkę

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Adam Budzik ze swoją pierwszą książką, kryminałem, którego akcja dzieje się w Opolu i okolicach.
Adam Budzik ze swoją pierwszą książką, kryminałem, którego akcja dzieje się w Opolu i okolicach. archiwum WSB
To pomysł na fabułę kryminału napisanego przez opolskiego studenta. Akcja toczy się w Opolu i na Opolszczyźnie. Bohaterami książki są policjant z pokolenia Y i dziennikarka śledcza nto.

Pomysł zrodził się dwa lata temu w Opolu, kiedy ulicą Chabrów wracałem po meczu Polska - Czarnogóra - wspomina Adam Budzik, student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu i autor "Ostrego cięcia", jego debiutanckiej książki, która wkrótce ukaże się w sprzedaży.

- Młoda kobieta, Aleksandra Nowak, ginie od rany ciętej szyi, nie stawiając przy tym żadnego oporu. Przyczyny tej śmierci próbuje wyjaśnić komisarz Jan Tajler, niepokorny przedstawiciel pokolenia Y w szeregach policji. Po piętach depcze mu młoda i nieustraszona dziennikarka śledcza nto, która za cel stawia sobie udowodnienie nieudolności organów ścigania - Adam Budzik uchyla rąbka tajemnicy o fabule.

Tłem akcji są też os. Armii Krajowej i Śródmieście w Opolu oraz inne miejscowości Opolszczyzny, m.in. w Niemodlin. Choć autor - jak sam przyznaje - nigdy nie był blisko ani policji, ani dziennikarstwa, to problemów z konstrukcją głównych postaci nie miał. - Przy tworzeniu dziennikarki wzorowałem się na Annie Politkowskiej - mówi.

Na jaw wychodzą brudne sekrety i rodzinne tajemnice, a nowych poszlak i tropów ciąż przybywa. Tymczasem zabójca pozostaje nieuchwytny.

- Starałem się, żeby to była książka uciekająca od schematów. Najpierw stworzyłem plan całej fabuły, a pisząc ją cały czas myślałem o czytelniku, zapewniając mu nieoczekiwane zwroty akcji. Udało mi się wykreować oryginalnego bohatera i zaplanować nietypowe morderstwo - kontynuuje Budzik.

Adam Budzik urodził się w 1995 roku, pochodzi ze Złotego Stoku, od 6 lat jest związany z Opolem, studiował logistykę na Uniwersytecie Opolskim (licencjat), a obecnie kontynuuje studia z zarządzania na specjalności psychologia i zarządzanie kapitałem ludzkim. Pracuje w sieci handlowej.

Kryminał to jego pierwsza książka. Wcześniejsze teksty lądowały w szufladzie. Jego ulubieni autorzy to: Jo Nesbo, Zygmunt Miłoszewski i Mariusz Czubaj. Podczas tworzenia postaci głównego bohatera Budzik inspirował się postaciami z filmów: Franz Maurer „Psy” , Travis Bickle „Taksówkarz” . Imię i nazwisko głównego bohatera, Jan Tajler to akronim od nazwisk osób związanych z muzyką rockową (szczegóły autor wyjaśnia w słowie do czytelnika).

Pisanie i przygotowania do wydania kryminału trwały dwa lata. Książka liczy 386 stron. Została wydana w modelu subsydiowanym, w którym autor pokrywa połowę kosztów. Ukaże się pod koniec września pod szyldem gdyńskiego Wydawnictwo Novae Res.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska