Zbudowany w rekordowym czasie 16 miesięcy. Nowy GPZ w Gogolinie otwarty

Bolesław Bezeg
Nowo wybudowany GPZ (Główny Punkt Zasilania) otwarto dziś uroczyście w Gogolinie. Przy udziale samorządowców, energetyków i wykonawców uroczyście przecięto wstęgę.

GPZ (Główny Punkt Zasilania), który otwarto dziś uroczyście w Gogolinie, to najnowszy obiekt tego typu w Województwie Opolskim. Kosztował 32 mln zł i oprócz gminy Gogolin będzie zaopatrywał w energię położone w pobliżu firmy działające w Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz trakcję zmodernizowanej niedawno przebiegającej w pobliżu magistrali kolejowej.

- Bez tego obiektu nie byłoby możliwe rozpędzanie do dużych prędkości szybkich pociągów na linii Wrocław – Katowice – powiedział dyrektor Oddziału Tauron w Opolu Roman Guła. – Obiekt, na którym jesteśmy, unaocznia stare przysłowie, że zgoda buduje. Od momentu podpisania umowy do oddania go do użytku minął rekordowo krótki czas 16 miesięcy. To jest jeden z obiektów który został najszybciej wybudowany w całej historii Tauron dystrybucja, a został wybudowany tak sprawnie tylko dlatego, że była tak pełna współpraca pomiędzy samorządem, projektantami i wykonawcami.

Dyrektor Guła podziękował lokalnym samorządowcom za dobrą współpracę i sprawne rozwiązywanie kwestii formalnych. Poinformował też, że nowy GPZ będzie też punktem odbioru energii z tzw. zielonych źródeł prądu.

- Obiekt został wybudowany również na potrzeby rozwijających się bardzo dynamicznie odnawialnych źródeł energii elektrycznej tutaj w pobliżu. Tu będzie przyłączona, do szyn 110 KV tego obiektu, farma fotowoltaiczna w Krapkowicach o mocy 40 megawatów. Wszystkie warunki wydane już na ten obiekt przekroczą 70 megawatów energii w odnawialnych źródłach energii. Ten obiekt będzie służył właśnie też temu żeby spiąć wytwórców z klientami, żeby ta energia nie płynęła daleko, by ograniczyć również z tym samym straty w przesyle energii elektrycznej.

GPZ obecnie posiada pięć pól w rozdzielni 110 KV, ale jest wybudowany w taki sposób, by jeżeli będzie taka potrzeba można go było rozbudować. Podstawą są dwa duże transformatory, każdy z nich służy do przetwarzania energii z napięcia 110 KV do 15 KV. Obok stoi budynek rozdzielni prądu o napięciu 15 KV, skąd dalej do odbiorców energia będzie rozsyłana podziemnymi kablami.

- Obecnie na terenie miasta Opola, we Wrzoskach trwają prace przygotowawcze do budowy kolejnego obiektu który będzie zasilany mocą dzisiaj mówi się 160 m ale docelowo ma to być obiekt, który będzie w stanie dostarczyć moc rząd 320 megawatów. Na drugim skraju Opolszczyzny dokonaliśmy kompleksowej modernizacji istniejącego wcześniej głównego punktu zasilania w Oleśnie – dodał dyrektor Guła.

W uroczystości wziął też udział wiceprezes Tauron Dystrybucja ds. Klienta Marcin Marzyński, który poinformował, że tego typu obiekty budowane są przede wszystkim dla potrzeb klientów, a na Opolszczyźnie Tauron Dystrybucja ma aż 450 000 odbiorców.

- Poprzez tego typu inwestycje bardzo mocno wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne regionu, nie tylko samego Gogolina, ale całego regionu – dodał prezes Marzyński. - Druga strona to odnawialne źródła energii, które z roku na rok rozwijają się coraz szybciej. Kolejne programy rządowe stymulują nie tylko tych drobnych klientów ale też tych dużych do budowania przede wszystkim farm wiatrowych i dużych źródeł odnawialnych mamy coraz więcej. Musimy dbać o to, żeby nasza sieć była coraz bardziej elastyczna i dostosowana do tego typu źródeł, bo co by nie mówić jest to dla nas duże wyzwanie i nowość. W ostatnich latach przezywamy bardzo duży i skokowy wzrost. Z roku na rok nasze nakłady inwestycyjne rosną, w tym momencie to jest już około 3 miliardów złotych rocznie na tego typu obiekty i w ogóle na rozbudowę sieci energetycznej.

Wagę zakończonej inwestycji dla rozwoju naszego regionu podkreślił także członek Zarządu Województwa Robert Węgrzyn:

- To jest duży krok do przyszłości! Nie mam co do tego żadnej wątpliwości. Bardzo ważny element to odnawialne źródła energii, w którym to kierunku idzie Europa ale również i Polska. Toteż możliwości przyłączeniowej jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, są absolutnym kluczem do rozwoju. Jako samorząd województwa opolskiego stoimy przed wyzwaniem i zabieganiem o to aby elektryfikować kolejne linie kolejowe w naszym regionie. To oczywiście będzie wymuszało zwiększony pobór energii i budowanie kolejnych takich jednostek. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska