Pomnik Karolinki i Karlika to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gogolina. Jego autorem jest opolski rzeźbiarz Tadeusz Wencel, a sam monument stanął w maju 1967 r. z okazji nadania Gogolinowi praw miejskich.
Inspiracją do ustawienia pomnika była śląska pieśń ludowa „Poszła Karolinka do Gogolina”, która rozsławiła miasto na całym świecie. Lokalizacja pomnika była nieprzypadkowa. Karolinka i Karlik stanęli w takim miejscu, że słynną parę można podziwiać zarówno z drogi, jak i z okien pociągów przejeżdżających przez Gogolin.
IPN_kwestionuje napis na pomniku
Problemem jest natomiast tablica, którą wmurowano w postument jeszcze w 1967 r. Czytamy na niej: „Pomnik ten ufundował lud śląski w XX-lecie Polski Ludowej jako symbol zwycięstwa kultury, tradycji i pieśni polskiej nad wielowiekową obcą przemocą.”.
Po tym, jak w życie weszły przepisy zabraniające propagowania ustroju totalitarnego, burmistrz Joachim Wojtala, zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o opinię w sprawie napisu.
Pracownicy instytutu uznali, że część mówiąca o Polsce Ludowej powinna być skreślona. Burmistrz Joachim Wojtala postanowił, że najlepiej będzie jeśli na pomniku zamocowana będzie nowa tablica. Znajdzie się na niej cytat Johanna Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają”. Pod cytatem umieszczone będą dodatkowo informacje o inicjatorach ustawienie pomnika, a także autorze i dacie odsłonięcia.
- Szukaliśmy treści ponadczasowej, by za jakiś czas nie trzeba było jej ponownie zmieniać - tłumaczy Joachim Wojtala. - W tej sprawie zwróciłem się także z wnioskiem o opinię do radnych, którzy jednogłośnie zaakceptowali treść.
Samorząd zamówił już nową tablicę. Ma być gotowa w lipcu.
Dekomunizacja pomników, jest kolejnym etapem usuwania pozostałości po poprzednim ustroju. Wcześniej samorządy musiały zmienić nazwy ulic, które nawiązywały do PRL-u. W_Krapkowicach zmieniona została m.in. ulica Pstrowskiego, która przyjęła nazwę „Wapienna”. Zmieniła się także interpretacja nazwy osiedla XXX-lecia. Nie upamiętnia już PRL-u, a rocznicę wizyty Papieża.
OPOLSKIE INFO - 15.06.2018