Zdekonsekrowane kościoły w Czechach. Które warto zwiedzić? Co się w nich teraz znajduje?

Red
Praga, kościół św. Anny
Praga, kościół św. Anny fot. archiwum Kudyznudy
Kościół, który zdekonsekrowano, a więc odświęcono, nie musi niszczeć. W Czechach dawne świątynie działają dalej jako muzea, galerie, sale koncertowe czy ośrodki kultury. Oto najciekawsze z nich.

Kościół św. Anny Na Starym Mieście w Pradze to jedna z najsłynniejszych zdekonsekrowanych świątyń. W przeszłości należał do zakonu templariuszy, a potem do sióstr dominikanek. Pod koniec XVIII wieku, po zlikwidowaniu klasztoru, świątynia służyła jako drukarnia i magazyn papieru. Obecnie należy do Teatru Narodowego, który uczynił z niego międzynarodowe miejsce spotkań, wykładów, koncertów, przedstawień i ekspozycji.

Odświęcony jest też inny kościół znajdujący się na terenie Starego Miasta w Pradze - kościół św. Szymona i Judy. To piękna barokowa budowla, w której na organach grali między innymi Wolfgang Amadeus Mozart czy Joseph Haydn. Nie powinno więc dziwić, że znajduje się obecnie pod opieką Orkiestry Symfonicznej Miasta Stołecznego Pragi i wykorzystywany jest jako sala koncertowa.

"Barwne dzieje ma za sobą obecne Czeskie Muzeum Muzyki, które mieści się w dawnym kościele barokowym św. Marii Magdaleny na praskiej Małej Stranie. Zanim powstało tu muzeum, kościół służył jako magazyn i biura, mieścił się tu urząd pocztowy, szpital wojskowy, koszary, archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a nawet miała powstać cukrownia" - czytamy w informacji z agenci Czech Tourism.

Funkcję sali koncertowej pełni także kolejny kościół na Małej Stranie – św. Wawrzyńca. W kościele św. Rocha na terenie Klasztoru Strahovskiego znajdziemy galerię Miro.

Zdekonsekrowane kościoły znajdują się też w innych częściach Czech. Na północnych Morawach znajdziemy na przykład barokowy kościół Zwiastowania Marii Panny w Šumperku. Powstał na początku XIII wieku, a na przestrzeni wieków był zarówno świątynią protestancką, jak i katolicką. Trawiły go też pożary. W drugiej połowie XX wieku obiekt niszczał, aż stał się siedzibą szkoły medycznej, by na przełomie tysiącleci przejść generalny remont. Odbywają się tam imprezy kulturalne, koncerty i inne uroczystości.

Z kolei w centrum Chrudimi w kościele św. Józefa funkcjonuje teraz Muzeum Rzeźb Barokowych. Centrum Kultury w Jabloncu nad Nisou organizuje imprezy kulturalne w dawnym kościele św. Anny, a Muzeum Novojičínska sprawuje pieczę nad kościołem św. Józefa w Fulneku. Jako sale koncertowe i miejsca ślubów cywilnych służą takie zdekonsekrowane świątynie, jak kościół w św. Wita w Pelhřimovie, kościół cmentarny Wniebowzięcia Marii Panny w Horním Maršovie czy kościół św. Wawrzyńca w Klatovych.

Z racji malejącej liczby wiernych wiele wskazuje na to, że niewykorzystywanych kościołów w Czechach będzie przybywać, szczególnie na prowincji, w niewielkich miejscowościach. Zdekonsekrowanie i zaadaptowanie kościołów na inne cele może być jedynym ratunkiem przed ich niszczeniem i szansą na nowe życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska