"Zdrowa Rodzina". Na Opolszczyźnie rusza program wsparcia dla przyszłych mam

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
freeimages.com
W czwartek odbędzie się w Opolu pierwsze spotkanie przyszłych mam. Mogą one liczyć na profesjonalne i wszechstronne wsparcie przez czas ciąży i 2 pierwsze lata życia dziecka w ramach projektu realizowanego przez NZOZ "Zdrowa Rodzina". W ofercie m.in. bezpłatne spotkania edukacyjne, poradnictwo, rehabilitacja, badania prenatalne, szczepienia dla dzieci.

Projekt „Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem” skierowany jest do kobiet w ciąży i połogu, a także noworodków i dzieci do 2. roku życia. Do udziału w nim mogą zgłaszać się panie, które właśnie dowiedziały się o tym, że są w ciąży. Dzięki temu będą mogły uzyskać profesjonalne wsparcie już od najwcześniejszego etapu ciąży, a następnie przez cały okres jej trwania, a także w połogu i do czasu ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Celem projektu jest poprawa jakości opieki nad matką i ochrona zdrowia dziecka w kierunku niwelowania nieprawidłowości w jego rozwoju.

Kobieta przystępująca do projektu będzie mogła skorzystać bezpłatnie m.in. ze spotkań edukacyjnych od najwcześniejszego etapu ciąży, z możliwości przeprowadzenia badań prenatalnych dla kobiet poniżej 35. roku życia (USG genetyczne i badanie krwi), rehabilitacji po porodzie u fizjoterapeuty, poradnictwa laktacyjnego czy możliwości badania KTG i kontroli tętna płodu u położnej, blisko swojego miejsca zamieszkania.

Noworodki i dzieci do 2. roku życia, przede wszystkim z grupy ryzyka (zbyt długi lub zbyt szybki poród, poród zabiegowy, cesarskie cięcie, obniżona punktacja w skali Apgar w zakresie napięcia mięśniowego), zostaną objęte profesjonalnym wsparciem w kierunku rozwoju psychoruchowego, wczesnej interwencji, zaburzeń karmienia.

Projekt obejmuje też szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych do dwóch lat wstecz (przed wejściem w życie obowiązkowego szczepienia dla noworodków urodzonych po 1 stycznia 2017 roku). W ramach projektu przewidziano także specjalistyczne wsparcie dla rodzin, które doświadczyły straty dziecka oraz oczekujących na dziecko z wadą letalną. Po pomoc będą mogły zgłaszać się również rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej bądź psychologicznej oraz będące w sytuacji niechcianej i nieplanowanej ciąży. Przez całą dobę będzie dla nich czynny „Telefon dla życia”.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Można do niego przystąpić w dowolnym momencie, jednak pierwszeństwo będą miały panie, które zgłoszą się na samym początku ciąży.

Projekt realizowany jest w województwie opolskim w trzech obszarach: północnym (obejmującym powiat kluczborski, brzeski, oleski), środkowym (powiat opolski, nyski, prudnicki) oraz południowym (powiat strzelecki, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki). Dzięki temu mieszkanki poszczególnych obszarów będą mogły skorzystać z projektu blisko swojego miejsca zamieszkania.

W każdym z powiatów będzie uruchomiony punkt koordynujący, który będzie udzielał wszelkich informacji. Główny punkt koordynacyjny projektu rozpoczął działalność dzisiaj w NZOZ Zdrowa Rodzina przy ul. Krapkowickiej 10A w Opolu. Tutaj też startują pierwsze zajęcia dla kobiet będących przed 21. tygodniem ciąży i zamieszkujących rejon środkowy województwa.

Zajęcia dla kobiet do 21. tygodnia ciąży obejmują 10 spotkań, każde po 90 minut. Poprowadzą je położne i specjaliści z zakresu opieki nad kobietą w ciąży i noworodkiem. Będą realizowane w grupach.

Pierwsze spotkanie dla kobiet we wczesnej ciąży, zamieszkujących rejon środkowy województwa odbędzie się w czwartek (6 lipca) o godz. 17.00 w Zdrowej Rodzinie w Opolu. Zapisy i wszelkie informacje na temat przystąpienia do projektu można uzyskać w głównym punkcie koordynacyjnym projektu w Zdrowej Rodzinie przy ul. Krapkowickiej 10A, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 (tel. 783 790 534).

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020. Na realizację całego programu przeznaczono 34 mln zł, z czego ponad 10 mln zł warto jest projekt "Zdrowej Rodziny".

Dlaczego warto być aktywną w ciąży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska