Zdzieszowice. Mieszkańcy skarżą się na pylenie z Zakładów Koksowniczych

Beata Szczerbaniewicz [email protected] 77 46 66 833
- Czarny pył jest dobrze widoczny choćby na masce samochodu - mówi radny Bogdan Oleksin. (fot. Beata Szczerbaniewicz)
- Czarny pył jest dobrze widoczny choćby na masce samochodu - mówi radny Bogdan Oleksin. (fot. Beata Szczerbaniewicz)
Koksownia działa od lat, więc wydawałoby się, że zdzieszowiczanie zdążyli się już przyzwyczaić do zanieczyszczeń powietrza i nieprzyjemnych zapachów. Od kilku tygodni jednak narzekają bardziej.

Sprawą zainteresowali się radni miejscy i wysłali do zakładu pytanie w tej sprawie.

Zobacz: Żędowice. Mieszkańcy skarżą się na firmę budującą kanalizację

- Śmierdzi smołą i benzolem, zwłaszcza wieczorami i w nocy, jak to bywało za „komuny” - mówi Marian Oszek z osiedla Piastów. - Jak położyć wieczorem na parapecie białą kartkę, to rano cała jest zasypana „koksikiem”. Zdrowe to dla nas na pewno nie jest bo my przecież tym powietrzem oddychamy! Ludzie gadają, że firma oszczędza na filtrach.

Mirosław Kot ma działkę na przeciwko koksowni: - Czarny pył mam na wszystkich liściach w ogrodzie - pokazuje. - Śmierdzi raz mniej, raz bardziej. Zależy, jak zawieje. Podatki nam z gminy zabrali na Śląsk, ale emisje zostawili!

Radni chcą, aby zakład odpowiedział, czy wszystkie normy ochrony środowiska są przestrzegane.

- Mieszkańcy się niepokoją, trzeba więc to wyjaśnić - mówi radny Bogdan Oleksin, który zgłosił problem na komisji. - Ja też widzę, że od marca pylenie jest większe, no i te nieprzyjemne zapachy! Jak przyjeżdża do mnie rodzina, to się dziwi, jak możemy tu żyć.

Jan Bury, zastępca dyrektora zdzieszowickiego oddziału Arcelor Mittal jest zdziwiony skargami:

Zobacz: Strzelce Opolskie. Mieszkańcy skarżą się na szum z fabryki Pearl-Stream

- Od strony technicznej i technologicznej nic się u nas nie zmieniło. To muszą być subiektywne odczucia niektórych mieszkańców - uważa dyrektor. - Jesteśmy kontrolowani pod katem korzystania ze środowiska ze wszystkich stron, te skargi są nieuzasadnione.

Rrozmowa To tylko odczucie

Czesław Olczak, główny specjalista Służby Ochrony Środowiska ArcelorMittal Poland S.A., oddział Zdzieszowice.

Czy w ostatnich tygodniach zwiększyły się uciążliwe emisje związane z produkcją?

- W ostatnich trzech miesiącach nie stwierdziliśmy tego. Odczucia takie nasilają się w czasie występowania niekorzystnych warunków meteorologicznych, a takie warunki występowały na przełomie kwietnia i maja.

Jak wygląda monitoring emisji z koksowni?

- Prowadzimy ciągły i wielopoziomowy monitoring emisji pyłów i gazów do powietrza: całodobowy przez służbę dyspozytorską i kierowników zmian wydziałów. W dni robocze dodatkowo pomiary technologiczne prowadzi nasza Służba Ochrony Środowiska. Systematycznie ocenie pomiarowej poddawana jest także jakość powietrza w Zdzieszowicach.

Jakie pyły i gazy wdychają zdzieszowiczanie?

- Z procesów technologicznych koksowania węgla i uzyskiwania węglopochodnych oraz ze spalania paliw w elektrociepłowni są emitowane do powietrza pyły węglowe i koksowe, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, siarkowodór oraz związki organiczne zawarte w gazie koksowniczym. Wielkość emisji nie powoduje jednak przekroczenia norm jakości powietrza na terenie miasta.

W latach 2000 - 2010 zakłady realizowały szereg przedsięwzięć które mocno obniżyły emisję pyłów i gazów do powietrza: emisji pyłu - o 83 procent a gazów - o 56 procent. Modernizacja instalacji jest nadal kontynuowana. Do 2013 roku wyeliminujemy emisję mgły kwasu siarkowego i emisji węglowodorów z węglopochodnych oraz innych gazów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska