Zdzieszowice - oceniamy samorząd

Beata Szczerbaniewicz
Zakłady Koksownicze to jedna z firm, dzięki której Zdzieszowice żyją na wysokim poziomie. W ub.r. z podatków od przedsiębiorstw do gminy wpłynęło ponad 11 mln zł.
Zakłady Koksownicze to jedna z firm, dzięki której Zdzieszowice żyją na wysokim poziomie. W ub.r. z podatków od przedsiębiorstw do gminy wpłynęło ponad 11 mln zł.
Gmina liczy prawie 17 tys. mieszkańców, z czego 12 tys. mieszka w mieście. Zajmuje 57,8 km2 powierzchni. W skład jej wchodzą: miasto Zdzieszowice oraz sześć sołectw: Januszkowice, Jasiona, Krępna, Oleszka, Rozwadza, Żyrowa.

To jedna z najbogatszych gmin w województwie i w Polsce, a wszystko dzięki wzorcowo rozwijającemu się przemysłowi, głównie "Koksom" - jak nazywane są tu popularnie Zakłady Koksownicze.
Ale nie tylko.

W sumie na terenie gminy zarejestrowanych jest 1088 podmiotów gospodarczych, a zanosi się, że w tym roku ich liczba wzrośnie. Szykuje się budowa dwóch dużych zakładów: galwanizerni i elektrowni.

Oceń radnych Zdzieszowic w plebiscycie nto

Budżet na 2010 r. zaplanowano na ponad 48 mln zł. Podczas gdy w roku 2000 - wynosił tylko 20 mln zł, ale od tego czasu rok w rok spływają do gminnej kasy miliony podatku z "Koksów". Rekord padł w 2007 - wtedy budżet wyniósł aż 53 mln zł!

Im większe dochody, tym większe wydatki. Wodociągi są wszędzie, 77 procent jest skanalizowana (w mieście 97 proc.). Teoretycznie w 100 proc. jest zgazyfikowana, bo we wsi Jasiona brakuje sieci rozdzielczej i samorząd ma od roku problem z dogadaniem się zakładem gazowniczym, aby zaczął obsługiwać gotową sieć w Oleszce.

To gmina, w której świadomość demokracji jest silnie rozwinięta u mieszkańców i radnych.

Sesje od lat są areną ostrego ścierania się poglądów, wręcz walki o budżet i kierunek rozwoju gminy. Dzięki temu władza ma poczucie, że jest pod krytycznym osądem społeczeństwa, które bezlitośnie krytykuje i rozlicza rządzących, jeśli co się nie powiedzie. W takiej gminie rządzi się jednak niełatwo i trzeba mieć tego świadomość.

Słabą stroną gminy jest mała ilość projektów zakwalifikowanych do dofinansowania unijnego.
- To w większości decyzje polityczne. Nie lubią nas bo uważają, że skoro mamy dużo podatków, obejdziemy się bez dotacji, choć to niesprawiedliwe - komentuje burmistrz.

Ocena sytuacji ekonomicznej

inwestycje (13,4 procent budżetu tj. 5 735 509 zł)

wykorzystanie dofinansowania unijnego - od 2007 r. gmina zdobyła 671 309 zł (3 projekty) oraz 6 906,50 euro (1 projekt) dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Funduszu Dopłat, Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013, Programu Operacyjnyego Kapitał Ludzki.

na terenie gminy działa 1088 podmiotów gospodarczych (Na 1000 mieszkańców przypada - 64)

dochody w 2009 r. - 40 569 218,35 zł

zadłużenie - brak

Ocena sytuacji społecznej

gmina nie żałuje pieniędzy na kulturę i sport: w 2009 r. wydała 2 118 300 zł na kulturę, 1 232 080 zł na rekreację i sport, w sumie - 7,9 proc. wydatków z budżetu

stosunkowo wysoki poziom edukacji: działa 1 żłobek dysponujący 50 miejscami, 8 placówek przedszkolnych oferujących 530 miejsc i 7 szkół podstawowych (1512 miejsc); na 1000 mieszkańców przypada 2,94 miejsca w żłobku, 31,2 miejsca w przedszkolu i 88,9 miejsc w szkole; wyniki egzaminów gimnazjalnych z części matematyczno-przyrodniczej - 25,3 punkty na 50, część humanistyczna - 29,6 punktów.

liczba mieszkańców: na koniec grudnia 2009 r. było 16 431, a rok wcześniej 16 511.

sprawnie działające jednostki samorządu terytorialnego: zwłaszcza Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, który organizuje niemal co tydzień imprezy, koncerty, operetki, spektakle; MGOPS pozyskał dofinansowanie na przeciwdziałanie bezrobociu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Burmistrz

Imię: Dieter
nazwisko: Przewdzing
Wykształcenie: średnie
Rządzi: nieprzerwanie 25 lat (wcześniej jako Naczelnik Miasta i Gminy)

Styl zarządzania: Menedżer/kumpel

Oceń burmistrza Dietera Przewdzinga w plebiscycie nto

Z jednej strony bezpośredni szef - kumpel, do którego petent może wejść bez problemów (o ile jest wolny), który zna po imieniu swoich wyborców i z każdym chętnie pożartuje, dosadnym językiem potrafi zaprotestować w Opolu i w Warszawie, gdy uzna, że jego gminie dzieje się krzywda. Z drugiej strony - źle znosi odmienne zdanie. W ubiegłym roku w atmosferze skandalu odszedł jego długoletni zastępca oskarżając go o trudny charakter i mobbing.

Ocena

Wie, jak zainteresować inwestorów, czym skusić ich do ulokowania firmy na terenie gminy.

Ma wielki dar nawiązywania bliskich kontaktów i umiejętnego wykorzystywania ich dla dobra gminy. Realizuje obietnice wyborcze. Jego priorytet to rozwój gospodarczy. Uważa, że bezrobotni w jego gminie to tylko ci, którzy nie chcą pracować. Potrafi się też dobrze promować.

O każdym wydarzeniu, w którym uczestniczy gmina, rozgłasza na prawo i lewo.Najmniejszy sukces w jego oczach urasta do rangi Oskara, Niekiedy bywa w tym zabawny, ale jak widać każdy sposób jest dobry, żeby się pochwalić, a burmistrz Zdzieszowic robi to z niewątpliwym urokiem.

W gabinecie ma sporą kolekcję nagród, m.in. został nagrodzony Złotą Spinką nto, Śląskim Oskarem oraz Platynowym i Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznawanymi przez samorząd gospodarczy.

Przez wiele lat wojował z radą miejską, której przewodniczący wywodził się z opozycyjnego ugrupowania, ale w ostatniej kadencji większość radnych trzyma front z burmistrzem, więc projekty uchwał przechodzą gładko jak po maśle.

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Uważam, że ten ranking to jeden wielki niewypał.Już po samych komentarzach dotyczących burmistrza widać , co sądzą ludzie o nim.Proszę mi wierzyć, ale po Zdzieszowicach ludzie mówią o nim bardzo źle. Każdy się go boi , gdyż jest mieszkańcem tego miasta i od czasu do czasu ma coś do załatwienia w urzędzie.A tu nagle według sondażu wszyscy lubią i cenią burmistrza.Gdyby było po 50 % na tak i nie mogłabym zrozumieć , ale że prawie 85 % popiera jego rządy to nigdy nie uwierzę.Dlatego tak jak inni uważam , że manipuluje się głosami.

O
ORIAN opolskie

praca doświadczenie to dziś jest w najważniejsze i jest widoczne

I
IP DNA

wszystko wporzo ludzicha !!!!

Z
Zdzieszowiczanin

Dobry wieczór!

Gościu. Nie przekonałeś mnie. Na tym koniec podejrzeń. Sądzi Pan, że kręcę się w tych kręgach. Cóż. Też pewnie Pana nie przekonam, ale na całe szczęście tak nie jest. Nie ukrywam tego, że troszeczkę się w tych tematach orientuje. Właśnie dlatego tracę swój czas udzielając się na tym forum. Raczej nie zabierałbym głosu w temacie o którym nie mam pojęcia. Po co? Tylko po to żeby sączyć JAD? Potem pod krawatem w niedzielę iść do kościoła? To takie nasze, polskie prawda?

Espresso, długu wdzięczności nie mam. Przynajmniej o nim nie wiem :-). Wątku o powiązaniach z Obserwatorem, którego pozdrawiam też nie poruszam. Widzę, że ostro się Wam to już zakodowało. Obrońcy... Ja nie bronie. Piszę o faktach, które skądś tam znam. Sam czekam na zmiany. Ale myślę, że jeszcze nie czas na nie. Nie ma kto Was przeciwników poprowadzić do zwycięstwa. A być może i mnie, jeżeli będzie to kandydat godny tego bym oddał na niego swój głos.

Ale cieszę się, że poznałem jednego z Waszych kandydatów. Być może Pani Lamla się nad tym zastanawia? Chętnie będę się temu przyglądał. Kampania już się przecież zaczęła. Moje zdanie jest takie. Szkoda by było Pani Lamli. Podejrzewam, że bycie burmistrzem jest dość stresogenne. Sprawa Stumilowego Lasu pokazała, że Pani się dość szybko denerwuje. Myśląc o sobie wolałbym aby Pani dalej prowadziła Promień. Co ja będę jadł :-)? Czasami z kuchni i gościnności Promienia korzystam i szkoda by było. Będąc burmistrzem musiała by Pani zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej. No i musiałaby nadrobić zaległości w polskim prawie. Szczególnie w sprawach studium i samego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ale podsumowując jest jakaś propozycja. Super! Czekam na inne.
Pozdrawiam uczestników tej debaty i życzę spokojnej nocy i spokojnych snów! Oby Wam się Dieter nie przyśnił.

PS Może Was to zdziwi ale nie zgadzam się z Obserwatorem. Nie popieram wygrywania wyborów głosami naszych "ołm i ołpów". To nie tędy droga. Liczę na bardziej kreatywny sposób zdobywania głosów. Przede wszystkim życzę świadomego wyboru i frekwencji wynoszącej ok 90%. Tak żeby nie było wymówek, że znów ktoś poszedł a ktoś inny nie.

~obserwator~

Zapewniam Cię Kolego że nie mam nic wspólnego ze Zdzieszowiczaninem. Skoro mamy podobne poglądy to już musi to być ta sama osoba?? Idąc Twoim, mało lotnym tokiem rozumowania to espresso, gość i mieszkaniec to też ta sama osoba... Nie wiem czy jest sens dalej odbijać piłeczkę, więc tym postem skończę swój udział w tej merytorycznej dyskusji.
Do paru kwestii się ustosunkuję...
HKS: przed 4, 8, 12 latami też były wybory a Burmistrz na meczach się nie pokazywał, wiem bo chodziłem.
Żłobek: jak już pisałem, jest jeden w powiecie, ciekawe co mają powiedzieć rodzice maluszków w Gogolinie lub Krapkowicach.
Prasa: jest taka jaka jest, nie zamierzam się wypowiadać ale przytoczone statystyki mówią swoje i nie da się ich oszukać.
Społeczeństwo obywatelskie: nie dorośliśmy chyba jeszcze do demokracji tak naprawdę...
Białoruś: nie kompromituj się.... Gdyby tak było nie miał byś ani kompa ani możliwości wypowiedzenia się na jakimkolwiek forum. Nie mówiąc o wolnych wyborach....
Pani Lamla: życzę Jej wszystkiego najlepszego, niech startuje w wyborach skoro ma takie poparcie społeczne.
A tak na końcu to żałuję, że omy na wsi nie mają możliwości wypowiedzenia się na forum. Pewnie było by nas więcej... Dziwią się natomiast Ci z zewnątrz, że tak Dietera nie lubią a jednak wygrywa... Zaś cud
Pozdrawiam i życzę chłodniejszej głowy, mniej złości. Amen.

e
espresso

Zdzieszowiczanin i Obserwator to ta sama osoba, apologeta burmistrza, który zapewne ma u niego jakiś dług wdzięczności. Nie dziwić sie trzeba, ze tak bogata gmina ma swój kryty basen i że w końcu powstały hale sportowe przy szkołach. W Krapkowicach, gminie biedniejszej od naszej nowoczesne hale powstały wcześniej więc to, że w końcu powstały i u nas nie powinno nas dziwić. Przy takim budżeciejaki ma nasza gmina bez problemu winien powstać dodatkowy gmach na żłobek z prostego powodu takie jest zapotrzebowanie naszej gminy tylko w te potrzeby burmistrz nie bardzo potrafi się wsłuchać. O autorze artykułu zdanie mam wyrobione dociera do tego do kogo chce dotrzeć - wot obiektywne dziennikarstwo!!! Popieranie HKS i jazdy burmistrza na mecze każdy kto ma trochę oleju w głowie, obserwuje i umie wyciągać wnioski wie jak burmistrz lubi się wszędzie pokazać; a korzystając z okazji wypowiedzieć się bez ładu i składu!!!! Ciekawe czy na spotkanie ze swoimi antagonistami udałby się równie chętnie???? My przeciwnicy burmistrza na forum ziejemy złością po prostu złością. Liczę jednak, że mieszkańcy naszej gminy w najbliższych wyborach dadzą dowód na to, że są społeczeństwem obywatelskim świadomym swoich praw, bo póki co to nasze miasto trąci Białorusią: jedna część mimo, że nie jest tak jak być powinno zapatrzona jest w burmistrza jak niektórzy mieszkańcy biedni mieszkańcy Białorusi w Łukaszenkę z kmolei druga część nie jest w stanie uwierzyć, że może się coś zmienić na lepsze. Sensowny kontrkandydat- Pani Lamla; przedsiębiorcza kobieta, a przy tym filantropka, która głośno nie chwali się każdym dobrem, które zrobiła.

G
Gość
W dniu 19.01.2010 o 11:57, Zdzieszowiczanin napisał:

Zapewniam, że w tym wątku udzielałem się po raz pierwszy (a teraz drugi )! I nic mi nie wiadomo o rzekomej znajomości z "Obserwatorem". ...


Chciałem zamieścić sprostowanie ,nie jestem byłym przewodniczącym Rady Miejskiej.Za to wiem ,że Pan się w tych kręgach obraca i nie obchodzą mnie jakieś wewnętrzne spory i rozłamy w Klubie "Razem dla Gminy".Pan ma demokratyczne prawo do chwalenia burmistrza, niestety innym to samo prawo daje możliwość odmiennego zdania o tej samej osobie i jej działalności.
G
Gość

Pani Sybilo, może na młodszego konia postawić ?
Będą bronić wodza, to on ich nominował i karmił przez tyle lat, są wdzięczni, to logiczne.
Dlaczego, nie uchwalono kadencyjności burmistrzów ? Tyle zaprzepaszczono.
Zdzieszowice to taka szczęśliwa Kuba, a Nasz Fidel jest też przekonany, że ma rację.
Machina układu i kolesiostwa tutaj ma mocne fundamenty, to zbudowało się najlepiej i to jego prawdziwy sukces.
To jakiś pakt z diabłem, ktoś przegrał Nasze wioski w Karty. Karty jednak były znaczone.........
Takie rzeczy na ziemiach odzyskanych, jak na bliskim wschodzie i dzikim zachodzie.

Z
Zdzieszowiczanin

Zapewniam, że w tym wątku udzielałem się po raz pierwszy (a teraz drugi )! I nic mi nie wiadomo o rzekomej znajomości z "Obserwatorem". Myślę jednak, że nie tylko jedna osoba w tej gminie potrafi pisać składnie i z użyciem naszej ojczystej interpunkcji. Bo chyba o takim stylu nasz zacny gość pisze?

Ale skoro jesteśmy już przy przypuszczeniach to ja z kolei śmiem przypuszczać, że pod pseudonimem gość ukrywa się były Przewodniczący Rady Miejskiej w Zdzieszowicach. Z premedytacją nie piszę który ale jakie to ma znaczenie i co wniesie do tej dyskusji?

W tej (Pana) odpowiedzi widać trochę bezradności. Czym ona jest spowodowana? Tym, że wewnętrzne rozłamy w klubie Razem dla Gminy odsuwają wizję Waszego rządzenia w Zdzieszowicach oraz co dla Was najważniejsze "zdymisjonowania" samej osoby burmistrza? Ja myślę, że ludzie obawiają się takiego co będzie myślał ja BURMISTRZ i na tym się skończy! Żadnych ludzkich spraw ta osoba już nie będzie podejmowała bo po co skoro już się jest burmistrzem to wystarczy.

Wyraźnie napisałem, że nie przepadam za osobą burmistrza. Ale obiektywnym szacunkiem go darzę i mam do tego prawo. Każdemu życzę tyle lat triumfów w wyborach samorządowych. I obiecuje, że każdego kto tyle razy w nich wygra będę darzył takim samym szacunkiem.

Do sprawy byłego zastępcy nie wracajmy. Niech korzysta z zasłużonej emerytury. To jeden z przywilejów burmistrza wybranego w demokratycznych wyborach. Ma on prawo powoływać i odwoływać swoich zastępców. Nic nam to tego czy poszło o sprawy służbowe czy o zawartość pieprzu w kiełbasie, którą zagryza się wódkę! Oby obecny zastępca był nie gorszy od poprzedniego! Tego życzę jemu (a w zasadzie to jej), wszystkim mieszkańcom, Panu i sobie samemu.

G
Gość

Podejrzewam,że Obserwator i Zdzieszowiczanin to ta sama osoba .Ten sam styl pisania .Widocznie ma powody do zachwalania.Ale niech zrozumie ,ze ludzie mają dość jego rządów.Wystarczy tylko posłuchać co ludzie mówią .Dlatego w tych opiniach tyle JADU.
A co do wyboru burmistrza to ciężka sprawa , ludzie obawiają się ,że przyjdzie następny co będzie rządził tak jak on.Najpierw ja BURMISTRZ, a potem na szarym końcu ludzie .A całe te jego sukcesy to tak naprawdę ciężka praca byłego zastępcy.A burmistrz jak zawsze podpiął się pod sukces,

Z
Zdzieszowiczanin

Ależ się tu jad sączy... Aż miło poczytać :-) Rodacy! Katolicy! Ślązacy!
A i owszem nasz wódz jest prostym człowiekiem, który ma specyficzny sposób bycia czy rządzenia. W tym szaleństwie jest jednak metoda. Powołujecie się tu na dawno już zamkniętą sprawę Pani Lamli, która nie miała racji. Ludzie na forum + gazeta rozpętały awanturę ale już nikt nie napisze, że teraz wspólnymi siłami doprowadza się sprawę do szczęśliwego / pozytywnego zakończenia.

O żłobkach już nie napiszę, ktoś wyżej napisał, że mamy jedyny w powiecie i to dotowany z urzędu. Za wodę i kan. też płacimy najmniej. W socjale poszło ok 3mln w ciągu 3 lat (mieszkający tam też płacą najniższą stawkę czynszową - jeżeli można to tak nazwać).

Jeżeli sądzicie, że wódz nasz jest taki do bani to zróbmy sondę: Podajcie przykłady kto mógłby zastąpić Dietera? Napiszcie coś dlaczego. Ja nie widzę kontrkandydata który sprostałby temu zadaniu. Owszem z reprezentacją naszej gminy ów osoba by sobie pewnie poradziła lepiej ale już ze skutecznością realizacji zadań nałożonych przez Radę Miejską (organ ustawodawczy - pragnę przypomnieć! Burmistrz organ wykonawczy!) już miałby duży problem.

I tak sobie myślę, że jeżeli już będzie nowy wódz i idąc za Waszą życzliwością ktoś przefiltruje papiery w urzędzie ... To sam sobie paznokcie na różowo pomaluje (żeby wszyscy widzieli, że to ja takie bzdury piszę) jak ktoś znajdzie coś co nie będzie zgodne z prawem. Dieter to taki Lepper na którego też wszyscy psioczyli, śmiali się ale niczego mu jeszcze nie udowodniono. Nawet z przysłowiowym gwoździem do trumny nie wyszło. Tak samo jest z naszym wodzem. Trochę za "bogobojny" jest, żeby kombinować - lekko to ujmując!

Ale ma też swoje plusy. Jaki inny burmistrz tak wspierałby nasz HKS?! Dieter na każdy mecz jeździ - nawet wyjazdowy! Dom kultury ma do zaoferowania więcej niż jakikolwiek inny w okolicy. Również Dieter na to pozwala! Szkoły mają sale gimnastyczne, boiska sportowe. ech... co ja będę pisał. Wasz jad i tak to wszystko zaleje!

Sam za człowiekiem nie przepadam ale w pewnym sensie go szanuje. A wam życzę trochę pokory!

PS A co do wniosków to też coś wiem na ten temat - miasto małe. Urząd w Opolu odrzucił wniosek gminy na remont basenu. Po odwołaniu do Wojewody stwierdzono, że o kilka punktów za mało przydzielono temu wnioskowi. Został więc skierowany do ponownej oceny i ... dostał jeden punkt dodatkowy. A gdzie reszta??? Coś w tym jest że w Opolu naszego wodza nie lubią. Ale skoro wódz się niczego nie boi to pewnie nie raz wskazał władzę opolską palcem i pokrzyczał na nich godnie nas nie reprezentując. A prawda i jakość jej wyjawienia się opolskiej władzy nie spodobał (pewnie nawijał do nich jak do petentów) i masz babo placek!

PS OK spadam bo psu pęcherz rozsadzi a Straż Miejska pewnie już mandaty wypisuje! A właśnie Straż Miejska. Ktoś miał pretensje, że oni mandaty wypisują!? A czy robią to bez powodu??? Zabawnie się Wasze posty czyta! Niedobra Straż Miejska!

PS Miłego dnia malkonenci!

G
Gość

Nie jestem przekonana o obiektywiźmie "OBSERWATORA".Podając dane ,których nie zna normalny mieszkaniec interesujący się sprawami gminy, myślę ,że jesteś z otoczenia burmistrza lub Radnych.Sala gimnastyczna przy PSP nr 2 od dawna powinna być, przynajmniej od 10-15 lat.Gmina zawsze była bogata , więc nie pieniądze były problemem.Inne szkoły już dawno miały sale , inne bajery , a dzieci z dwójki nim doczekały się. sali to zdążyło już wyrosnąć 2 pokolenie.Co do żłobka , było o wiele więcej miejsc dla dzieci, które burmistrz zlikwidował zabierając budynek .A zapotrzebowanie jest ogromne.Burmistrz nie dokłada do przedszkola,każda gmina dokłada , a ze Zdzieszowice to gmina bogata to może dokłada i więcej.Akurat nie wiem ile teraz wynosi opłata za przedszkole, ale ok.160-170 zł płaciłem już 5 lat temu.Ceni biznesmenów , ale tylko tych co chce i którzy umieją się jemu przypochlebić.Panią Lamlę postanowił zniszczyć i robi to. Nie wykazał odrobiny dobrej woli .A ziemia została nie przekształcona przez jego urzędników , którzy obiecywali ,że lada dzień nadejdzie decyzja o przekształceniu, a tak naprawdę nawet nie wdrożyli procedury.Tak bardzo się chwalił, że zorganizował coś dla niepełnosprawnych z pieniędzy gminy.Niech coś robi charytatywnie , za swoje , a potem chwali.Niech weżmie przykład z działalności charytatywnej z pani Lamli, tylko ona się nie chwali i mało kto o tym wie.
Jego stosunek do petentów jest znany , kiedy zwraca się do nich jak do swojego byłego zastępcy.Nie każdy lubi takie zwroty.
Mieszkańcy muszą mieć świadomość,że burmistrz za swoją pracę bierze wynagrodzenie , a pani redaktor i co niektórzy przedstawiają go jako wielkiego społecznika.

~obserwator~
W dniu 18.01.2010 o 17:39, espresso napisał:

Żenujący artykuł. Dziennikarka najwyraźniej bije punkty u burmistrza, zamiast wyjść w teren popytać mieszkańców ...


Najłatwiej krytykować... Tym krótkim stwierdzeniem podsumuję ten post. We wtorek lub środę była audycja w Radiu Opole (które współtworzy ten cykl reportaży o gminach Opolszczyzny), w której mieszkańcy Gminy wyrażali swoje opinie o władzy. Jakaż szkoda że Ciebie nie znalazł redaktor...
Więc nie tylko laptop ale również praca w terenie. Następna sprawa Kolego: Żłobek... Wiesz, że mamy jedyni w powiecie krapkowickim żłobek dotowany z budżetu Gminy (nawet Gogolin nie ma mimo iż ma większy dochód podatkowy w przeliczeniu na mieszkańca).
Sprawa Pani Lamla jest jasna, nie było możliwości otwarcia biznesu na nieprzekształconym gruncie a ona jednak to zrobiła robiąc wokół tego niepotrzebne zamieszanie.
Co do biznesmenów to mogę powiedzieć że to oczko w głowie Burmistrza. Uważa (może i słusznie) że jak będą zakłady pracy, będą profity, ludzie będą mieli zatrudnienie i co za tym idzie pieniądze....
Co do funduszy unijnych powiem Ci szczerze, że wniosków złożonych jest naprawdę sporo. Co do ich oceniania nie wypowiadam się, ale jakoś dziwne to jest, że żadne nam nie "przechodzą" mimo tego że są naprawdę dobrze napisane. Wnioski składane przez biznesmenów nie mają tu porównanie (inne instytucja zarządzająca, inne procedury, inne wnioski itd.).
Teraz parę pytań do krytykantów...
A kto był za tym żeby dla Twojego dziecka wybudować salę sportową przy SP 2? Kto dokładał do jego wychowania przedszkolnego i być może do żłobka? W Opolu przedszkole kosztuje ponad 300 zł za miesiąc u nas ok. 180 zł. Wiem bo mam dziecko w tym wieku. A basen kryty? W Opolu i Krapkowicach cena za godzinę 7,5-10 zł. U nas 3,5 zł. Kto dokłada?? Podatki... Czytałeś artykuł gdzie są najniższe??
Nie jestem zaślepionym fanem burmistrza ale obiektywizm się przyda.
Pozdrawiam i radzę rozszerzyć horyzonty.
G
Gość

Cóż, ludzie odczepcie się od chłopa, on stara się jak może, koksownie wam wybudował, potem talony na traktory rozdawał, do chin pojechał za ludźmi, bo nie ma kto obrabiać zdzieszowickich fabryk. Normy przekroczone o 180 %
dziękujemy towarzyszu, my lud pracujący będziemy was zawsze pamiętać.
Niech żyje PZPR i niemiecki zgnity ser !!!

s
soneczko20

I co z tego że Gmina jedna z najbogatszych... Jak nasz kochany Pan Burmistrz nic nie robi tylko pieniądze ładuje w swoją kieszeń...., i w swoją Mniejszość Niemiecką.... nic nie widać żeby się działo....Byle żeby mu nie zabrakło..... przykład: drogi fatalne na gminie Zdzieszowice tylko potrafią łatać nic więcej... i to w okresie zimowym...., brak mieszkań socjalnych, brak parkingów. A Straż Miejska to tylko potrafi porządnym ludziom mandaty wlepiać , a wandali na Zdzieszowicach to się boją!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3