Ze szkółki leśnej Podkraje należącej do Nadleśnictwa Turawa wyjeżdża rocznie do opolskich lasów nawet 1,5 miliona drzewek

Materiał partnera zewnętrznego Opolskie lasy - odcinek realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Turawa
Rocznie ze szkółki Podkraje wyjeżdża około 1,5 miliona drzewek, które trafiają nie tylko na teren Nadleśnictwa Turawa, ale również do tych nadleśnictw, które nie mają swoich szkółek.
Rocznie ze szkółki Podkraje wyjeżdża około 1,5 miliona drzewek, które trafiają nie tylko na teren Nadleśnictwa Turawa, ale również do tych nadleśnictw, które nie mają swoich szkółek. Bogumił Siewruk
Kompleksy leśne Nadleśnictwa Turawa spełniają szereg funkcji - stanowią ochronę powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca.

Nadleśnictwo Turawa gospodaruje na obszarze około 17,50 tys. ha lasów stanowiących część Borów Stobrawsko-Turawskich i Lasów Lublinieckich.

Naszym dominującym gatunkiem jest sosna - mówi Jarosław Żaba, nadleśniczy Nadleśnictwa Turawa.

Tutejsze kompleksy leśne spełniają szereg rozmaitych funkcji - stanowią ochronę powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca.

W okolicy Turawy, oprócz lasów, atrakcje stanowią różne zbiorniki wodne z dużym Jeziorem Turawskim i urokliwym Jeziorem Srebrnym. W Zagwiździu znajdziemy zaś pozostałości huty z XVIII wieku, w Laskowicach i Bierdzanach można podziwiać zabytkowe drewniane kościoły, a w Dąbrówce Łubniańskiej miejsce kultu maryjnego - Studzionka.

Żeby las mógł cieszyć przyszłe pokolenie należy go odnawiać. Stare i chore drzewa wycina się, a sadzi nowe.

Proces ten rozpoczyna się od zbierania szyszek, z których pozyskuje się nasiona, a te z kolei sieje się na szkółce. To właśnie z nich wyrosną sadzonki, które trafią na leśne uprawy.

Staramy się sadzić w naszych lasach jak najmłodsze drzewka. Lepiej się przyjmują i jest to tańszy proces - mówi Jerzy Gieruszyński, leśniczy ze szkółki Podkraje należącej do Nadleśnictwa Turawa. - Sosnę sadzimy już jednoletnią, dla świerka, który rośnie trochę dłużej czy jodły, ten wiek wynosi dwa lata, trzy lata, starszych sadzonek w lesie raczej unikamy.

Rocznie ze szkółki Podkraje wyjeżdża około 1,5 miliona drzewek, które trafiają nie tylko na teren Nadleśnictwa Turawa, ale również do tych nadleśnictw, które nie mają swoich szkółek.

A jak powstaje nowy las? Tego dowiemy się z materiału wideo Opolskie Lasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska