Ze szkółki leśnej Podkraje należącej do Nadleśnictwa Turawa wyjeżdża rocznie do opolskich lasów nawet 1,5 miliona drzewek

Materiał partnera zewnętrznego Opolskie lasy - odcinek realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Turawa

Wideo

Zobacz galerię (34 zdjęcia)
Kompleksy leśne Nadleśnictwa Turawa spełniają szereg funkcji - stanowią ochronę powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca.

Nadleśnictwo Turawa gospodaruje na obszarze około 17,50 tys. ha lasów stanowiących część Borów Stobrawsko-Turawskich i Lasów Lublinieckich.

Naszym dominującym gatunkiem jest sosna - mówi Jarosław Żaba, nadleśniczy Nadleśnictwa Turawa.

Tutejsze kompleksy leśne spełniają szereg rozmaitych funkcji - stanowią ochronę powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca.

W okolicy Turawy, oprócz lasów, atrakcje stanowią różne zbiorniki wodne z dużym Jeziorem Turawskim i urokliwym Jeziorem Srebrnym. W Zagwiździu znajdziemy zaś pozostałości huty z XVIII wieku, w Laskowicach i Bierdzanach można podziwiać zabytkowe drewniane kościoły, a w Dąbrówce Łubniańskiej miejsce kultu maryjnego - Studzionka.

Żeby las mógł cieszyć przyszłe pokolenie należy go odnawiać. Stare i chore drzewa wycina się, a sadzi nowe.

Proces ten rozpoczyna się od zbierania szyszek, z których pozyskuje się nasiona, a te z kolei sieje się na szkółce. To właśnie z nich wyrosną sadzonki, które trafią na leśne uprawy.

Staramy się sadzić w naszych lasach jak najmłodsze drzewka. Lepiej się przyjmują i jest to tańszy proces - mówi Jerzy Gieruszyński, leśniczy ze szkółki Podkraje należącej do Nadleśnictwa Turawa. - Sosnę sadzimy już jednoletnią, dla świerka, który rośnie trochę dłużej czy jodły, ten wiek wynosi dwa lata, trzy lata, starszych sadzonek w lesie raczej unikamy.

Rocznie ze szkółki Podkraje wyjeżdża około 1,5 miliona drzewek, które trafiają nie tylko na teren Nadleśnictwa Turawa, ale również do tych nadleśnictw, które nie mają swoich szkółek.

A jak powstaje nowy las? Tego dowiemy się z materiału wideo Opolskie Lasy.

Dodaj ogłoszenie