Zebranie roczne TSKN zakończone. Zarząd dostał jednomyślnie absolutorium

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Zakrzowie w gminie Polska Cerekiew odbył się w sobotę zjazd delegatów TSKN. Przyjęli oni uchwałę w 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu.

Gośćmi zjazdu byli m.in. wicewojewoda Teresa Barańska oraz wicekonsul Niemiec w Opolu Kubilay Topal oraz wójtowie, burmistrzowie, starostowie i przedstawiciele organizacji i instytucji mniejszości niemieckiej.

Doroczny zjazd delegatów zwykle odbywał się w maju. W tym roku został przesunięty na 26 czerwca, a i tak - m.in. z powodu pandemii - uczestniczyło w nim 95 delegatów na 149 uprawnionych. Była to wystarczająca liczba, by przyjąć cały szereg uchwał.

Poza absolutorium dla zarządu zatwierdzono program działania Towarzystwa na rok 2021, przyjęto uchwały wzywające zarząd TSKN do podjęcia działań na rzecz zaktywizowania struktur terytorialnych młodzieży, a także do podjęcia działań na rzecz spadku liczby członków płacących składki oraz aktywizowania nowych członków kół DFK. Kolejna uchwała zwracała się do samorządów z prośbą o wsparcie działań na rzecz podtrzymania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości. Delegaci wezwali także mieszkańców regionu by szczepili się przeciw COVID 19. Najobszerniejsza z uchwał miała formę apelu delegatów w 30. rocznicę traktatu polsko-niemieckiego.

"Zwracamy uwagę, że traktat reguluje wiele spraw, które były zakazane w czasach PRL: prawo do kultywowania własnej kultury i języka, prawo do używania imion i nazwisk w języku ojczystym, prawo do poznawania historii i kultury mniejszości niemieckiej w placówkach oświatowych i wiele innych. Sytuacja Niemców w Polsce zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich 30 lat, nie tylko dzięki zapisom traktatu. Oba kraje, Niemcy i Polska, są od siebie zależne politycznie, społecznie i kulturowo, po części dzięki Unii Europejskiej. Unia Europejska, Niemcy i Polska tak bardzo się zmieniły i rozwinęły w ciągu ostatnich 30 lat, że nadszedł czas, aby ponownie przemyśleć koncepcje wspierania niemieckiej kultury i języka" - napisali w apelu jego autorzy.

Delegaci podziękowali Romanowi Kolkowi za 10 lat jego pracy w funkcji wicemarszałka województwa opolskiego z ramienia mniejszości niemieckiej.

Lider TSKN Rafał Bartek podsumował miniony rok działalności. - W czasach, gdy spotkania twarzą w twarz były możliwe tylko w ograniczonym zakresie, bardzo szybko przestawiliśmy naszą działalność na wydarzenia online. Przed ekranem odbywały się koncerty, ale także spotkania struktur TSKN. Wydaliśmy więcej publikacji. Tak powstały publikacje jubileuszowe, broszury i nowe oferty dla członków w internecie. Zdecydowanie wykorzystaliśmy ten czas na naukę - mówił. Udało nam się osiągnąć wynik finansowy podobny do tego w 2019 roku, co oznacza, że zrealizowaliśmy podobną liczbę projektów pomimo pandemii. Nie zwróciliśmy żadnego projektu, ale wiele z nich zmieniliśmy. Mniej projektów miało miejsce w DFK, ale wdrożono więcej „projektów centralnych”, które były związane między innymi z jubileuszem 30-lecia TSKN.

Więcej o wystąpieniach delegatów i gości w środę w dodatku "Heimat. Mała Ojczyzna".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska