Zęby mleczne - jak nauczyć dziecko higieny jamy ustnej?

Materiał informacyjny JakaSzczoteczka.pl
Rodzice powinni wiedzieć, że właściwe dbanie o zęby mleczne zapobiega próchnicy, chorobom dziąseł, a także wadom zgryzu. Przez pierwsze lata życia dziecka to na nich spoczywa obowiązek dbania o higienę jamy ustnej ich pociech. Ich rolą jest także nauka prawidłowych nawyków. Podpowiadamy co zrobić, by mycie zębów dla dzieci było naturalną czynnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Kiedy rosną zęby mleczne u dziecka?

Zalążki zębów u dziecka tworzą jeszcze przed jego narodzinami. Natomiast wyrzynanie zaczyna się między 4. a 8. mies. życia. Kolejność pojawiania się mleczaków zazwyczaj jest taka sama u wszystkich dzieci. Pierwsze zęby to dwa dolne siekacze. Między 8. a 12. miesiącem wyrzynają się górne środkowe siekacze, a kolejne w okolicach 9-13. mies. życia. Zwykle 16-miesięczny maluch ma wszystkie 8 siekaczy. Z kolei zęby mleczne trzonowe zaczynają się wyrzynać między 13. a 19. miesiacem - pierwsze pojawiają się na górnym łuku. Następne są kły górne (16-22. mies.) oraz dolne (17-23. mies.). Na końcu pojawia się reszta trzonowców (23-33. miesiąc). Wzrost mleczków kończy się w okolicach 31-33. miesiąca i jest ich wszystkich 20 sztuk.

Dla dzieci charakterystyczna jest obecność uzębienia mieszanego. Stan może trwać przez około 5-6 lat (od 5.-6. do 11.-12. r.ż.), dlatego tak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, ponieważ próchnica z nieleczonych zębów mlecznych przenosi się na świeżo wyrżnięte i niedojrzałe zęby stałe.

Jak nauczyć dziecko higieny jamy ustnej?

Pielęgnacja jamy ustnej powinna się rozpocząć w pierwszych miesiącach życia noworodka, nie później niż w momencie wyrznięcia się zęba mlecznego. Regularne oczyszczanie błony śluzowej i wałów dziąsłowych ma na celu utrzymanie higieny oraz przyzwyczajanie dziecka do manipulacji w jamie ustnej.

W późniejszym okresie istotne staje się szczotkowanie, dwa razy dziennie. Wówczas, jak pisze na swoim blogu moi-mili.pl Kaja Wolnicka:

Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia i koniecznie regularna pielęgnacja. (...) Pamiętaj, że do ok. 7. roku życia dziecko nie jest w stanie samodzielnie myć zęby odpowiednio dokładnie. Ważne, aby kontrolować jego postępy, ewentualnie poprawiać lub korygować – to jedyny sposób, aby zadbać o zdrowe ząbki malucha (cały tekst: https://moi-mili.pl/zeby-mleczne/).

Jednak im dziecko starsze, tym czasami trudniej nakłonić je do mycia zębów i nauka prawidłowych nawyków może stać się wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele ciekawych i zabawnych sposobów, by zachęcić dziecko do szczotkowania. Najważniejsze jest, by zachować pozytywne podejście. Mycie zębów nie powinno kojarzyć się dziecku z czymś negatywnym.

Podstawowym sposobem na zachęcanie dziecka do mycia zębów jest nauka przez obserwację rodziców, czyli dawanie dobrego przykładu. Wizyty u stomatologa dziecięcego także mogą pomóc, tym bardziej że nowoczesne gabinety są przyjazne dla maluchów. Atrakcyjnym dla dzieci sposobem jest nauka przez zabawę. Entuzjazm dziecka warto wykorzystać i dzięki temu nauczyć go prawidłowej higieny jamy ustnej.

Gry i zabawy uczące mycia zębów

Jedną z metod uczących dzieci mycia zębów przez zabawę może być zamiana szczotkowania w taneczną imprezę, która odbywa się 2 razy dziennie. W tym czasie przy akompaniamencie ulubionej muzyki można szczotkować zęby dziecku. Inny sposób to uczynienie dziecka bohaterem wymyślonej historii, np. o potrzebującej pomocy Księżniczce z krainy Szkliwa, którą może uratować tylko odpowiednie szczotkowanie. Chodzi o to, by wymyślić bajkę, w której mycie zębów ratuje sytuację i gwarantuje szczęśliwy koniec.

Aby zachęcić dziecko do szczotkowania można także wykorzystać lalki i inne zabawki. Mycie im zębów nauczy prawidłowych nawyków. Poza tym na rynku dostępne są specjalne zabawki zachęcające do dbania o higienę jamy ustnej. Dobrym pomysłem jest także kupienie dziecku szczoteczki z ulubionymi postaciami z bajek jak np. Oral-B Kids Kraina Lodu, Gwiezdne Wojny, Toy Story czy Auta. Atrakcyjnym dodatkiem będzie dedykowana aplikacja mobilna.

Źródło: jakaszczoteczka.pl


Szczoteczka soniczna dla dzieci

Stomatolodzy zalecają stosowanie szczoteczek elektrycznych dla dzieci od 3. r.ż. Ich największą zaletą jest doskonała skuteczność w czyszczeniu jamy ustnej oraz łatwość użytkowania - wystarczy przesuwać po zębach. Dużą popularnością cieszą się soniczno-rotacyjne szczoteczki dla dzieci, które dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych, wprowadzają w ruch włókna, a także mieszaninę pasty, wody i śliny. Dzięki temu tworzą się mikrobąbelki, które doskonale czyszczą nie tylko zęby, ale także przestrzenie międzyzębowe.

Wybierając szczoteczkę, trzeba się przede wszystkim kierować wiekiem dziecka. Oral-B, marka najczęściej polecana przez dentystów, ma w swojej ofercie szczoteczki dostosowane do dziecięcej jamy ustnej w różnych kategoriach wiekowych.

Szczoteczka elektryczna Oral-B Kids jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3. r.ż. Dokładnie myje zęby dzięki specjalnemu trybowi delikatnego czyszczenia. Z kolei okrągła główka z wyjątkowo miękkimi włóknami jest zaprojektowana tak, by idealnie otulać każdy ząbek dziecka. Szczoteczka posiada także 2-minutowy timer kontrolujący czas czyszczenia. Zaletą jest możliwość wyboru szczoteczki z motywem ulubionej bajki Disneya oraz kompatybilność z aplikacją Disney Magic Timer.

Dla dzieci w wieku powyżej 6 lat marka Oral-B stworzyła szczoteczkę elektryczną Junior w wesołej gamie kolorystycznej. Posiada ona wyjątkowo miękkie włókna, których delikatność dla dziecięcych zębów i dziąseł potwierdzono klinicznie. Zaś wbudowany timer uczy szczotkowania przez 2 minuty, sygnalizując co 30 sekund przejście do kolejnego obszaru jamy ustnej. Dodatkowo szczoteczka jest kompatybilna z różnymi rodzajami końcówek, dzięki czemu można wybrać odpowiednią do potrzeb.

Czyta więcej: Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych?

Aplikacja do mycia zębów Disney Magic Timer

Zaletą szczoteczek dla dzieci Oral-B Kids jest kompatybilność z aplikacją Disney Magic Timer, którą można bezpłatnie pobrać na smartfon lub tablet. Jej celem jest zachęcenie maluchów do szczotkowania zębów przez zalecane przez dentystów 2 minuty. Jest to możliwe dzięki świetnej zabawie z ulubionymi postaciami z bajek Disneya. Jednocześnie dzieci zdobywają wirtualne naklejki za prawidłowy czas czyszczenia jamy ustnej. W efekcie szczotkowanie jest przyjemniejsze i łatwiejsze, a 90% maluchów dzięki aplikacji myje zęby dłużej.

Kiedy zaczynają wypadać mleczaki?

Trzeba wiedzieć, że pod zębami mlecznymi znajdują się zalążki zębów stałych, które od około 4. r.ż. wywierają nacisk na mleczaki. Proces wymiany uzębienia ma zazwyczaj miejsce między 6. a 12. r.ż. Wówczas mleczaki stopniowo ulegają rozchwianiu, czyli stają się niestabilne, w miarę jak rośnie stały ząb. Wymiana następuje etapami. Najpierw wypadają dolne środkowe siekacze, a od około 9. r.ż. kły, zaś w wieku 10 lat - trzonowe. Warto zaznaczyć, że zęby stałe nie muszą pojawić się od razu i mogą się wyrzynać nawet kilka miesięcy. Z drugiej strony zdarzają się przypadki, że mleczak nie wypada i trzeba go wyrwać.

W czasie, gdy następuje wymiana zębów na stałe, nadal istotna jest prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Odpowiednio wypracowane nawyki będą procentować w przyszłości, pod warunkiem, że dzieci, a właściwie już nastolatkowie będą nadal dbały o swoje zęby. Pomoże im w tym szczoteczka Oral-B Teen, która jest specjalnie opracowana dla osób powyżej 12. r.ż. i posiada wiele funkcji ułatwiających szczotkowanie (czujnik nacisku, timer, aplikacja Oral-B) oraz współpracuje z końcówką OrthoCare przystosowaną do aparatu ortodontycznego.

Dodaj ogłoszenie