Żeby zimą jeździć bezpiecznie

Daniel Polak
Daniel Polak
Jazda samochodem po śliskich drogach to dla wielu kierowców nie lada wyzwanie.

Ważne

Ważne

Kierowcy wyjeżdżający w regiony górzyste powinni zawsze posiadać w samochodzie łańcuchy. Opony zimowe, szczególnie na ośnieżonych i śliskich wzniesieniach szybko mogą osiągnąć swoje granice. Jeśli trasy są oznaczone tablicą "symbol opony z łańcuchem na niebieskim tle", wtedy kierowcy mają obowiązek założyć łańcuchy. Dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi w takim przypadku 50 km/h. Łańcuchy przeciwśniegowe montuje się na koła napędzające.

Rzeczoznawcy z firmy DEKRA radzą, jak w zimową pogodę bezpiecznie dotrzeć do celu. - Oczywiście przed rozpoczęciem podróży oczyść ze śniegu i lodu szyby, lusterka, reflektory - mówią fachowcy. - Niewielki otwór do patrzenia przez szybę czołową nie wystarczy. Przynajmniej pole pracy wycieraczek powinno być czyste.

Szczególna koncentracja jest konieczna wtedy, gdy trasa prowadzi przez mosty, wzniesienia i tereny leśne. Nawierzchnia jest tutaj często śliska, gdy w innych miejscach ulice są czyste, a temperatura delikatnie powyżej zera.

Zrób test sprawdzający, jak bardzo jezdnia jest śliska. Przy niewielkiej prędkości należy delikatnie nacisnąć dźwignię hamulca, ale tylko wtedy, gdy jest oczywiste, że za nami nie jedzie żaden pojazd.

Obchodź się delikatnie z pedałem gazu. Jeśli priorytet mają wysokie biegi i niska liczba obrotów, wtedy koła tak łatwo nie wpadają w poślizg. Nagłe dodanie lub odjęcie gazu szybko wprowadza pojazd w poślizg.

Ten, kto prowadzi pojazd w sposób delikatny, od razu zauważy każde zjechanie pojazdu z obranego kursu i łatwiej utrzyma pojazd na właściwym pasie. Jeśli istnieje zagrożenie opuszczenia obranego toru jazdy, zachowaj zimną krew, odejmij gazu i sprowadź pojazd na prawidłowy kurs, wykorzystując ostrożne kontrowanie.

Jeśli pojazd nie jest wyposażony w system ABS, wtedy podczas hamowania należy zachować duże wyczucie. Jeśli zablokowane koła uniemożliwią kierowanie, wtedy pomocne okaże się hamowanie pulsacyjne. W tym celu należy wielokrotnie szybko, raz po raz, krótko, ale mocno naciskać pedał hamulca. Jeśli sytuacja stanie się krytyczna, dodatkową pomoc uzyskamy naciskając pedał sprzęgła.

Jazda przewidująca - ta zasada obowiązuje podczas podróży po śliskich jezdniach jeszcze bardziej niż w innych miejscach. Oznacza to, że należy dostosować prędkość jazdy i dobrze obserwować ruch drogowy. Ponieważ droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się w stosunku do drogi hamowania na suchym asfalcie trzykrotnie, o tyle należy zwiększyć odstęp bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska