Żeby zwycięzcą została natura

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Archiwum górażdży
Spółki Grupy Górażdże, tak jak nakazuje obowiązek, rekultywują tereny poeksploatacyjne. Robią też coś ponad standard - współpracują z przyrodnikami, organizują konkursy proekologiczne.

HeidelbergCement (właściciel Grupy Górażdże) zaprasza po raz czwarty naukowców, studentów i mieszkańców do realizacji projektów z zakresu bioróżnorodności, na terenach swoich kopalń na całym świecie. - Celem naukowo-dydaktycznego konkursu Quarry Life Award jest pogłębianie świadomości na temat walorów przyrodniczych terenów górniczych oraz dzielenie się nowymi najlepszymi praktykami - czytamy na stronie internetowej konkursu, który jest prowadzony na terenie 96 kopalń w 26 krajach.
W Polsce Górażdże udostępniają cztery kopalnie: w Górażdżach, Wójcicach, Strzelcach Opolskich (Opolszczyzna) i Nowogrodzie Biebrzańskim koło Zielonej Góry.

Zgłoszenia do czwartej edycji konkursu przyjmowane są do 20 listopada br. Do 1 grudnia organizatorzy ogłoszą, które projekty wybrali do realizacji. Nowością w tym roku jest ich podział na badawcze i społeczne (w każdej grupie zostaną wybrane po trzy). Jesienią 2018 r. poznamy laureatów w konkursie krajowym i międzynarodowym.

Zgłoszenia do czwartej edycji konkursu QLA przyjmowane są do 20 listopada

W trzeciej edycji Quarry Life Award w Polsce badacze zajmowali się dzikimi pszczołami, grzybami wspomagającymi wzrost drzew oraz nowoczesnymi metodami rekultywacji terenów kopalnianych. „Zwyciężyły” pszczoły.

Proekologicznym konkursem Grupa Górażdże wpisuje się w swoją politykę troski o środowisko naturalne. Z jednej strony to obowiązek firmy oddziałującej na środowisko, realizowany m.in. przez rekultywację wyrobisk. Jednak w wykonaniu Górażdży troska ta jest ponadstandardowa i wyraża się na przykład przez realizację projektów związanych z ochroną bioróżnorodności na terenach kopalń. Górażdże współpracują m.in. z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP) w celu ochrony i zwiększenia liczby miejsc lęgowych zagrożonych gatunków ptaków, szczególnie rybitwy rzecznej i rybitwy białoczelnej.

Spółka Górażdże Kruszywa zobowiązała się do prowadzenia monitoringu populacji i zapewnienia warunków do bytowania (oczyszczanie istniejących naturalnych wysp z krzewów, samosiejek drzew i płatów trzciny) na terenie kopalń Malerzowice i Wójcice.

Z kolei na zbiornikach w kopalni Nowogród Bobrzański spółka utworzyła sztuczne, betonowe wyspy dla ptaków. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, którego celem jest zwiększenie liczby miejsc lęgowych zagrożonych gatunków ptaków, w szczególności wspomnianych rybitw.

Zobacz INFO Z POLSKI [21.09.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska