Żelazny most z Ozimka trafi na listę Pomników Historii

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Żelazny most w Ozimku.
Żelazny most w Ozimku. Archiwum
Żelazny Most Wiszący w Ozimku zostanie wpisany na listę Pomników Historii. Gminę właśnie poinformowała o tym kancelaria prezydenta.

- Czekaliśmy na ten moment cztery lata. Wszystko zaczęło się w 2013 roku. Wtedy, tuż po renowacji mostu, pojawił się pomysł by ubiegać się o wpisanie go na listę Pomników Historii. Zaczęliśmy od przygotowania potrzebnej dokumentacji, którą potem przekazaliśmy wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków – wspomina Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek.

Stamtąd wniosek trafił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie utknął aż do teraz. - Zostaliśmy zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie 15 marca Prezydent Andrzej Duda ogłosi wpis żelaznego wiszącego mostu w Ozimku na listę Pomników Historii. Bardzo się cieszymy, że nasze starania wreszcie zakończyły się sukcesem – dodaje sekretarz Durkalec.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski podkreśla udział społeczników w całym przedsięwzięciu.

- My się zajmujemy formalnościami, ale gdyby zaangażowanie pana doktora Tomasza Jurosa i mecenasa Romana Jarosińskiego niczego nie udałoby się osiągnąć – mówi.

Most w Ozimku został wybudowany w 1827 roku. To najstarszy w kontynentalnej Europie żelazny most wiszący. Ten dowód kunsztu ozimeckich hutników i mistrza Carla Schotteliusa został już dwa razy doceniony, m.in. przez międzynarodową Footbridge Award 2014.

- Teraz będziemy zabiegali o to by wpisać nasz most na listę dziedzictwa UNESCO - mówi Tomasz Juros ze stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.

- Zrobimy wszystko, żeby nasz most trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zapowiada Tomasz Józef Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.Eksperci z UNESCO odwiedzili most oraz działające przy nim Muzeum Hutnictwa przy okazji wizytacji kompleksu hutniczego w Tarnowskich Górach, który na prestiżową listę być może trafi niebawem.- Wpisanie naszego mostu to skomplikowany, wieloetapowy i żmudny proces. Tarnowskim Górom zajęło to aż 6 lat. My jesteśmy na początku tej drogi, ale zrobimy wszystko, by most w Ozimku trafił na listę UNESCO – zapewnia Juros.Zanim się to stanie zabytek musi zostać umieszczony na liście polskiego dziedzictwa narodowego. – Ale tego jesteśmy już bardzo blisko – zdradza Juros.Most na rzece Mała Panew wybudowany został w 1827 roku. To czyni go najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to zarazem wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza. To w tej oddzielnej kategorii mamy do czynienia z najstarszym tego typu obiektem na świecie. W nadchodzący weekend w Ozimku zorganizowane zostaną II Dni Mostu i Żeliwa. Zaplanowano wiele imprez, miedzy innymi paradę mieszkańców w strojach epoki, czy bitwę o most. Warto więc tam przyjechać, aby zobaczyć jeszcze raz ten wyjątkowy zabytek.Na kolejnych zdjęciach zobaczysz 14 polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Most w Ozimku może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska