Zespół Pieśni i Tańca 'Opole' obchodzi 60-lecie istnienia

Archiwum zespołu
Swój ostatni duży sukces Zespół Pieśni i Tańca "Opole” zaliczył podczas festiwalu folklorystycznego, który odbył się w bułgarskim Neseberze. Opolanie wywalczyli Grand Prix tej imprezy.
Swój ostatni duży sukces Zespół Pieśni i Tańca "Opole” zaliczył podczas festiwalu folklorystycznego, który odbył się w bułgarskim Neseberze. Opolanie wywalczyli Grand Prix tej imprezy. Archiwum zespołu
Tancerzy można będzie zobaczyć dzisiaj w amfiteatrze podczas ponaddwugodzinnego koncertu.

Pod lupą

Pod lupą

Początek działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Opole" przypada na rok 1952.
Grupa koncertowała w większości państw europejskich oraz w Puerto Rico, na Wyspach Kanaryjskich i dwukrotnie w Kanadzie. W roku 1989 zespół zdobył Europejską Nagrodę Folklorystyczną. Ich program artystyczny opiera się przede wszystkim na folklorze śląskim oraz folklorze innych regionów Polski. Siedzibą zespołu jest Młodzieżowy Dom Kultury (filia nr 3 przy al. Przyjaźni).

Przez lata łączyła i łączy ich nadal nie tylko pasja do tradycji i folkloru, ale też przyjaźń, a czasem jeszcze głębsze uczucia.

- W naszym zespole jest kilka małżeństw. Pary te poznały się podczas prób zespołu, a po czasie pobrały. Spędzamy wspólnie bardzo dużo czasu, więc nic dziwnego, że czasem tworzą się tu piękne znajomości. Próby są trzy razy w tygodniu po 2-3 godziny - mówi Magdalena Starosta, studentka UO, która od 13 lat należy do ZPiT. - Ponadto tańczą też z nami dzieci byłych tancerzy - dodaje.

Zespół tworzy ponad 100 osób, które tańczą w dwóch grupach koncertowych: dziecięcej "Małe Opole" oraz dorosłej "Opole". - Można się do nas zgłosić, nawet jeśli ktoś wcześniej nie miał nic wspólnego z tańcem i folklorem. Często rodzice przyprowadzają już 6-letnie dzieciaki i tak się ta przygoda zaczyna - opowiada Piotr Kubacki z zespołu. - Nabór rusza od września, bo latem mamy przerwę w próbach i koncertowaniu. Liczymy bardzo na chłopców, bo panie w zespole przeważają - podkreśla.

"Opole" wykonuje głównie tańce narodowe, jak np. mazur, kujawiak czy krakowiak. - Występujemy przede wszystkim w regionie, ale nie raz byliśmy już we Francji, Włoszech czy w Austrii - mówią tancerze. - Naszym ostatnim dużym sukcesem było Grand Prix zdobyte na międzynarodowym festiwalu folkowym w Bułgarii - przypominają.

Ich pasja wymaga wielu poświęceń. - Do tańca potrzeba formy i wytrzymałości. Nasze stroje sporo ważą, więc ruch w nich jest utrudniony. Po próbie niepotrzebny jest mi już fitness - mówi Alicja Klisz. - Obalamy też mit, że folklor to przeżytek. Na całym świecie ma wielu zwolenników w różnym wieku - zauważa.

Artyści z okazji swojego jubileuszu przygotowali dzisiaj ponaddwugodzinne widowisko.

- Na deskach opolskiego amfiteatru zaprezentuje się 156 wykonawców, w tym 60 dzieci oraz byli członkowie zespołu - zapowiada Maria Zajączkowska, szefowa zespołu "Opole". - Nie zabraknie tradycyjnych tańców z orkiestrą, m.in. śląskich, krakowskich, beskidzkich, kurpiowskich, rzeszowskich, cieszyńskich czy mazowieckich. Gorąco zapraszamy wszystkich opolan oraz sympatyków ZPiT. To dla nas spore wydarzenie, do którego przygotowywaliśmy się przeszło pół roku.

Przy tej okazji w amfiteatrze będzie można też obejrzeć wystawę poświęconą ZPiT, kupić gadżety związane z zespołem lub specjalną monografię wspomnieniową.
Koncert potrwa ok. 150 minut, początek: godz. 17.00, bilety: 10 zł (kasa MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1 oraz w filii MDK przy alei Przyjaźni 12).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska