Zespół Placówek Specjalnych w Praszce to szkoła jedyna w...

  Zespół Placówek Specjalnych w Praszce to szkoła jedyna w swoim rodzaju

  Fot. Mirosław Dragon

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zajęcia w szkole podstawowej przy Zespole Placówek Specjalnych w Praszce, od lewej: Szymon Ptak, Tomek Żurek, Dawid Kowalczyk i ich nauczyciel Zbigniew

  Zajęcia w szkole podstawowej przy Zespole Placówek Specjalnych w Praszce, od lewej: Szymon Ptak, Tomek Żurek, Dawid Kowalczyk i ich nauczyciel Zbigniew Nalichowski. ©Fot. Mirosław Dragon

  Niepełnosprawni mogą się tutaj uczyć i rehabilitować od 3. do 25. roku życia.
  Zajęcia w szkole podstawowej przy Zespole Placówek Specjalnych w Praszce, od lewej: Szymon Ptak, Tomek Żurek, Dawid Kowalczyk i ich nauczyciel Zbigniew

  Zajęcia w szkole podstawowej przy Zespole Placówek Specjalnych w Praszce, od lewej: Szymon Ptak, Tomek Żurek, Dawid Kowalczyk i ich nauczyciel Zbigniew Nalichowski. ©Fot. Mirosław Dragon

  Ważne

  Ważne


  Chcesz pomóc niepełnosprawnym dzieciom z Praszki? Możesz wpłacić darowiznę na konto Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Praszce
  Numer KRS: 0000051793
  Adres ul. Fabryczna 1
  46-320 Praszka
  Numer konta: 80 8269 0007 2000 0000 5415 0001 (Bank Spółdzielczy w Praszce)
  Sprawozdania z wykorzystania otrzymanych już darowizn można przejrzeć na stronie internetowej stowarzyszenia: www.stowarzyszenie-praszka.org  S zkoła przy ul.
  Fabrycznej w Praszce ma w sumie 67 uczniów. Wszyscy są upośledzoni w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Dzieci dowożone są na zajęcia aż z 3 województw: opolskiego (z Praszki, Gorzowa Śląskiego, Radłowa, Rudnik, Olesna), śląskiego (z Krzepic) i łódzkiego (z Mokrska).

  - W tym roku kupiliśmy nowy bus, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych - mówi Danuta Janikowska, wiceburmistrz Praszki. - To opel vivaro, kosztował 107,3 tys. zł. Dostaliśmy 32 tys. zł dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, resztę daliśmy z gminnego budżetu.

  - Teraz mamy 67 uczni.ów, ale co roku ta liczba wzrasta, zwłaszcza że regularnie otwieramy nowe typy szkół - informuje Marzena Smugowska, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych.

  Najpierw w 1992 roku w budynku przy ul. Fabrycznej otwarto przedszkole. Następnie uruchamiano kolejno: podstawówkę, gimnazjum, a ostatnio także szkołę przysposabiającą do pracy.

  - W rezultacie niepełnosprawni mają u nas zapewnioną edukację od 3. do 25. roku życia - mówi Marzena Smugowska. - Mamy też zespoły rewalidacyjne (przystosowujące do życia - pzryp. red.) dla osób głęboko upośledzonych.

  ZPS w Praszce kilka lat temu oddał do użytku budynek z salami rehabilitacyjnymi. W ubiegłym roku przy Zespole ruszyła wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

  - Udało nam się zdobyć dotację, kupiliśmy m.in. stymulator jazdy konnej, bieżnię elektryczną, rotory, łóżko rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, kule, balkoniki, komunikatory dla osób z problemami w porozumiewaniu się - wylicza Marzena Smugowska.

  Ze wszystkich tych sprzętów niepełnosprawni mogą korzystać za darmo. Dodatkowo organizowane są dla nich zajęcia na krytej pływalni, a także zajęcia usprawniające z rehabilitantami, psychologami i terapeutami.

  Dzięki dotacji w budynku szkoły przy ul. Fabrycznej wyrównane zostały posadzki, położono antypoślizgowe wykładziny, wymieniono drzwi.

  Zespół Placówek Specjalnych jest wyjątkową szkołą również dlatego, że przy remontach pracują tam zazwyczaj sami nauczyciele, rehabilitanci i opiekunki.

  - Ciężko zdobyć każdą złotówkę, więc jak dostajemy już pieniądze lub materiały, robociznę bierzemy na siebie - tłumaczy Marzena Smugowska.

  Pieniądze na remonty i wyposażanie szkoły zdobywa m.in. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Należą do niego przede wszystkim rodzice niepełnosprawnych dzieci, a także pracownicy ZPS.

  - W tym roku z odpisu 1 procenta podatku zbierzemy około 30 tysięcy zł - podlicza Klementyna Pecyna, szefowa stowarzyszenia i matka niepełnosprawnego 18-letniego Przemka.

  - Dzięki tym pieniądzom wyremontowaliśmy m.in. wszystkie łazienki. Jednemu z podopiecznych urządzamy też łazienkę w domu.  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo