Zespół Szkół Specjalnych w Opolu obchodzi dziś 70-lecie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Prawie 200 uczniów w 32 klasach korzysta z różnych form nauczania. Na zdjęciu: Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych na zajęciach w Muzeum Polskiej Piosenki.
Prawie 200 uczniów w 32 klasach korzysta z różnych form nauczania. Na zdjęciu: Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych na zajęciach w Muzeum Polskiej Piosenki.
Na jubileuszu zaprezentowali się m.in. szkolny chór i teatr oraz Fabian Szymański z zespołem „Fabianos Companieros”.

- Właściwie 70 lat ma Szkoła Podstawowa nr 13 – mówi dyrektor placówki, Marek Wróbel. - Zespół Szkół utworzono dopiero w 1999 roku. Zresztą nie ma całkowitej pewności, czy ostatecznie ta pierwsza szkoła została utworzona w 1947 czy w 1948. Decyzja przyszła z Kuratorium Okręgu Śląskiego w Katowicach w marcu 1947. Drogą dedukcji doszliśmy do wniosku, że nauka rozpoczęła się we wrześniu tegoż roku.

Dyrektor Wróbel zwraca uwagę na język ówczesnego dokumentu, który mówi o „utworzeniu w Opolu szkoły specjalnej dla dzieci, które z powodu upośledzenia nie mogą pobierać nauki i są balastem szkoły powszechnej”. - W ciągu tych 70 lat nasi uczniowie przeszli drogę od bycia balastem do bycia podmiotem nauczania.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza św. w kościele św. Sebastiana pod przewodnictwem ks. bpa Rudolfa Pierskały. Następnie uroczystości przeniosły się do szkoły z udziałem zaproszonych gości. Występował skolny chór pod dyrekcją Olgi Berdechowskiej (zaśpiewali m.in. piosenkę „Stary Korczak”). „Bałkanicę” z zespołem „Fabianos Companieros” zaśpiewał uczeń Fabian Szymaniec. Szkolny teatr wystawił sztukę złożoną z tekstów Jana Brzechwy.

W ciągu siedmiu dekad wiele razy zmieniał się adres szkoły, która mieściła się przy ul. Luboszyckiej, Jadwigi, Książąt Opolskich 31, by w roku 1950 po raz pierwszy znaleźć się w obecnym budynku przy ul. Książąt Opolskich 21, dzieląc go ze szkołą podstawową nr 5 (zajęcia odbywały się na dwie zmiany, rano i po południu, do 18.00). Już w roku 1948 patronem placówki został Janusz Korczak i jest nim do dzisiaj. Początkowo grono nauczycielskie składało się z zaledwie dwóch osób. Kierownikiem był Mieczysław Niklas, a nauczycielką jego żona Feliksa.

- Potem z grupą 96 uczniów pracowało 4 nauczycieli. Dla porównania dzisiaj mamy uczniów niespełna dwustu, a nauczycieli 85, zaś etatów 104 – dodaje dyrektor. - Budżet roczny wynosi prawie 10 mln (prawie cztery razy więcej niż w przeciętnej szkole). Prowadzimy m.in. szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę przysposabiającą do pracy, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, a także zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Najmłodsze osoby korzystające z placówki maja 8 miesięcy, najstarsze 25 lat. Łącznie w szkole odbywa się prawie dwa tysiące godzin zajęć tygodniowo. Uczniowie startują i odnoszą sukcesy w olimpiadach specjalnych.

KONIECZNIE ZOBACZ: Inwestycje 2018 Opole. Na co miasto wyda pieniądze z budżetu?

KONIECZNIE ZOBACZ: Opole w liczbach: liczba mieszkańców, zarobki, mieszkania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska