Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu stawia na kreatywność uczniów

red
Atutem szkoły jest wspaniała atmosfera. Uczniowie często sami wychodzą z pomysłami i działaniami. Organizują kiermasze, spotkania, konferencje naukowe, dni śląskie i wiele innych.
Atutem szkoły jest wspaniała atmosfera. Uczniowie często sami wychodzą z pomysłami i działaniami. Organizują kiermasze, spotkania, konferencje naukowe, dni śląskie i wiele innych. Gzowski
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących to kuźnia świetnych budowlańców i pomysłowych wynalazców. Gzowski słynie z profesjonalizmu, szybkiego reagowania na zmiany, kreatywności nauczycieli i uczniów.

Szkoła kształci w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik architektury krajobrazu, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, technik informatyk i technik weterynarii. Zawody te odpowiadają zapotrzebowaniom lokalnego rynku pracy i oczekiwaniom młodzieży.

ZSTiO jest placówką o bardzo wysokim poziomie kształcenia, czego dowodzą wyniki egzaminów maturalnych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Od kilkunastu lat Gzowski jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce (Złota Szkoła) według rankingu organizowanego przez „Perspektywy”. - Tym co nas wyróżnia, również w rankingach, to sukcesy w olimpiadach ogólnopolskich - mówi Zdzisław Ślemp, dyrektor szkoły. - W Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej uczniowie uczestniczą od ponad 35 lat i od początku uzyskują w niej tytuły finalistów i laureatów. W ostatnich latach (w 2013 i 2015 roku) zajęliśmy I miejsce drużynowo, co spowodowało że byliśmy organizatorami Centralnej Edycji Olimpiady Geodezyjnej.

Podobnie jest w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych - od ponad 30 lat młodzież z Gzowskiego zajmuje czołowe miejsca. - Od kilku lat jesteśmy jedną z najlepszych szkół budowlanych w Polsce i najlepszą w regionie - mówi dyrektor. - Potwierdzają to ostatnie sukcesy. W 2018 roku w etapie centralnym olimpiady budowlanej mieliśmy 4 laureatów i finalistkę. ZSTiO została uznana za najlepszą szkołę budowlaną w Polsce, a inż. Jerzy Szczubiał został okrzyknięty najlepszym nauczycielem przygotowującym do olimpiady. W klasach budowlanych szkoła zorganizowała dodatkowe zajęcia z architektury. Działa też profesjonalne studium rysunku architektonicznego. Nie dziwi więc, że w klasach technikum budowlanego jest coraz więcej dziewcząt.

Od kilku w szkole jest nowa specjalizacja – wynalazki i innowacje techniczne. Dzięki zaangażowaniu nauczyciela zawodu - mgr. inż. architekta Jarosława Gawrysia uczniowie podejmują z sukcesami trud wyszukiwania nowinek technicznych.

Wynalazki młodzieży z Gzowskiego zajmują czołowe miejsca na Olimpiadzie Innowacji i Wynalazczości oraz w Ogólnopolskim Konkursie Młody Innowator, organizowanym przez NOT i Stowarzyszenie Polskich Wynalazców. Nowatorskie prace uczniów z sukcesami (platynowe, złote i srebrne medale) były wystawiane na międzynarodowej wystawie IWIS na Politechnice Warszawskiej. Większość z wynalazków posiada ochronę patentową.

Najbardziej uznane to: Metoda napełniania gazem szlachetnym przestrzeni międzyszybowych w oknach wbudowanych; Aquarius – polska toaleta przenośna, Green Tree – polskie drzewo fotowoltaiczne; Plants Warming – system ekologicznego ogrzewania budynku z oranżerii.

Na tak liczne sukcesy wpływ ma znakomita kadra i oczywiście sami uczniowie. Nie można nie wspomnieć o zaangażowaniu szkoły w akcje poboru krwi, pomoc w organizacji Wigilii dla samotnych i bezdomnych.

Atutem szkoły jest wspaniała atmosfera. Uczniowie często sami wychodzą z pomysłami i działaniami. Od kilku lat sami przygotowują koncerty bożonarodzeniowe i walentyn­kowe. Organizują kiermasze, spotkania, konferencje naukowe, dni śląskie, dni języków obcych.

Stawiamy na rozwój ucznia, na jego samodzielność i kreatywność. Sukces uczniów Gzowskiego, jest sukcesem szkoły - podkreśla dyrektor.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie