Zespół ze szkoły z Zielonej Góry i naukowcy z województwa śląskiego zwycięzcami IV edycji konkursu Quarry Life Award Górażdży

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Halina Pryjda, dyrektor szkoły w Górażdżach prezentowała wyróżniony projekt.
Halina Pryjda, dyrektor szkoły w Górażdżach prezentowała wyróżniony projekt. Edyta Hanszke
Pulę nagród w wysokości 15 tys. euro rozdysponowano między cztery zespoły spośród sześciu, które zakwalifikowały się do finału.

Zwycięzcami zostali nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze i naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Otrzymali nagrody po 5 tys. euro.

Dzisiaj w siedzibie firmy Górażdże w Choruli finaliści konkursu Quarry Life Award (wśród nich studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciele organizacji przyrodniczych i szkół z Górażdży i Zielonej Góry), organizowanego przez Grupę Górażdże, zaprezentowali efekty swoich prac.

- Przygotowaliśmy przewodnik z atrakcjami przyrodniczymi kopalni w Nowogrodzie Biebrzańskim, grę terenową i zestaw zadań - wyliczała Danuta Skrzypczak z szkoły w Zielonej Górze, zwycięzcy w kategorii społecznej.

Konkurs Quarry Life Award Grupa Górażdże organizowała po raz czwarty. Nowością były dwie kategorie: społeczna i naukowo-badawcza. Zwycięzcy otrzymali po 5 tys. euro nagrody, za II miejsca wynosiły one 2,5 tys. euro i przyznano je Stowarzyszeniu „Natura i Człowiek” (za aplikację do poszukiwania i identyfikacji trzmieli) oraz SKN z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wyróżnienia otrzymała szkoła stowarzyszeniowa z Górażdży (plener malarski i fotograficzny) i zespół naukowy z Uniwersytetu Śląskiego.

Jak podała Małgorzata Dąbrowska z Górażdży, do czwartej edycji zgłoszono 26 projektów z czego 6 znalazło się w ścisłym finale.

- Kolejne edycje konkursu pokazują, że autorzy projektów muszą mieć kolejne nowe pomysły, żeby zostać zauważonymi - mówił juror konkursu prof. Arkadiusz Nowak. - W pierwszych edycjach mieliśmy prace inwentaryzatorskie, potem bardziej społeczne, angażujące mieszkańców gmin, na terenie których są kopalnie. W tej edycji oczekiwaliśmy projektów ponadprzeciętnych z punktu widzenia naukowo-badawczego albo ponadprzeciętnych z punktu widzenia społecznego - mówił.

Profesor podkreślił, że nie zna innego dużego przedsiębiorstwa, które eksploatuje zasoby przyrodnicze i w taki sposób dba o środowisko. - Heidelberg Cement może dlatego, że działa na terenach o wysokich walorach przyrodniczych zorientował się, ze coś trzeba oddać i m.in. zorganizował ten konkurs, bo prowadzi też inne działania - ocenił Arkadiusz Nowak. - To wyjątkowa okazji do promocji bioróżnorodności.

OPOLSKIE INFO [23.11.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska