Zielona wyspa Opolszczyzny. "Gogoliński Klaster Energii".

opole.zewnetrzny@polskapress.pl
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do utworzenia klastra.
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do utworzenia klastra.
Gmina Gogolin stanie się "wyspą energetyczną" Opolszczyzny? To możliwe, jeżeli ziszczą się ambitne plany samorządu oraz partnerów innowacyjnego przedsięwzięcia, jakim jest "Gogoliński Klaster Energii". Podpisany już został list intencyjny w tej sprawie w obecności ministra środowiska Henryka Kowalczyka.

Gogoliński samorząd chce wspierać i zachęcać lokalne przedsiębiorstwa oraz właścicieli obiektów usługowych do produkowania własnej energii elektrycznej. Obecnie coraz popularniejsze stają się instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym poprzez przetwarzanie energii słonecznej pozyskiwany jest prąd elektryczny. Z takiego rozwiązania korzysta już wiele światowych koncernów, a od niedawna także Sanktuarium Świętego Jacka oraz Instytut Naukowo - Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim. Wcześniej, bo od 2010 r. kamieński pałac i kompleks rehabilitacyjny korzystał z energii słonecznej i energii geotermalnej do ogrzewania wody w obiektach. Gmina Gogolin chce zainspirować kolejne podmioty, które dzięki fotowoltaice będą mogły stać się samowystarczalne energetycznie w zakresie energii elektrycznej i cieplnej. Wyprodukowana energia w pierwszej kolejności zużywana byłaby na własne potrzeby, a jej nadwyżka dysponowana pomiędzy innymi podmiotami. Rezultat? Oszczędność i pozytywny wpływ na środowisko.

Emisja CO2 = 1800 drzew

Dzięki instalacji fotowoltaiki, przedsiębiorstwo może częściowo lub w całości uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii. Co więcej, instalacja powoduje zmniejszenie szkodliwych substancji pochodzących z emisji niskiej. W wyniku realizacji zadania w kompleksie w Kamieniu Śląskim, został osiągnięty efekt ekologiczny odpowiadający nasadzeniu 1 800 drzew! Co to oznacza? Inwestor korzystając głównie z wyprodukowanego przez siebie prądu, nie czerpie go z zakładu energetycznego, tym samym zmniejsza się emisja dwutlenku węgla wytwarzana przez elektrownię, a efekt ekologiczny równa się absorpcji CO2 przez około 1 800 drzew. Koszt instalacji fotowoltaiki jest niemały, dlatego duża rolę odgrywa tu pomoc finansowa Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ministerialnego programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Wsparciem dla inwestorów ma być też Gogoliński Klaster Energii.

Gogoliński Klaster Energii

Klaster energii to cywilnoprawne porozumienie, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii. Klastry pozwalają obniżyć cenę energii na terenie danego samorządu, co przyczynia się też do rozwoju przemysłu. W ich skład wchodzić mogą osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe lub samorządy. Obszarem klastra może zostać objęty teren do pięciu gmin. List intencyjny w sprawie utworzenia Gogolińskiego Klastra Energii podpisali 11 marca: burmistrz Gogolina Joachim Wojtala (Gmina Gogolin), ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim), ks. prałat dr Albert Glaeser (Sanktuarium Świętego Jacka, Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim) oraz Damian Koziol (MEB Technical Spółka z o.o. z Opola). Obecnie trwają rozmowy samorządu gminy Gogolin z potencjalnymi inwestorami, którzy również wyrazili chęć udziału w takim projekcie.

Rozmawiali o czystym powietrzu

Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego miało miejsce w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Bezpieczeństwo Energetyczne i Poprawa Jakości Powietrza, zorganizowanej w Kamieniu Śląskim przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Na zaproszenie prezesa opolskiego Funduszu Henryka Tylaka, na ziemię gogolińską przyjechali prezesi wszystkich wojewódzkich oddziałów FOŚiGW z terenu całego kraju, na czele z szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Markiem Ryszką. W konferencji udział wzięli także goście specjalni: posłowie Antoni Duda i Katarzyna Czochara, wicewojewoda opolski Violetta Porowska, ks. arcybiskup Alfons Nossol, Przemysław Bednarski - szef gabinetu politycznego ministra środowiska Henryka Kowalczyka, komendanci i inspektorzy wojewódzkich służb administracji publicznej, a także energetycy gmin z województwa opolskiego. Rozmawiano m.in. o poprawie jakości powietrza w województwie opolskim. Dużą część panelu dyskusyjnego konferencji poświęcono też tematowi samowystarczalności energetycznej. Przedstawiciele Zgorzeleckiego Klastra Energii, który jest krajowym liderem jeśli chodzi o tego typu porozumienie, chętnie podzielili się swoimi doświadczeniami z obecnymi na spotkaniu: wiceburmistrzem Gogolina Krzysztofem Reinertem, wiceburmistrzem Krapkowic Andrzejem Brzeziną, reprezentantem gminy Biała oraz przedsiębiorcami z powiatu krapkowickiego.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie