Zielone tablice rejestracyjne 2020: dla kogo. Jak i gdzie złożyć wniosek o zmianę tablic na zielone? Co z dowodem rejestracyjnym?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych mają zielone tło i czarne litery
Tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych mają zielone tło i czarne litery http://www.stempelek.info
Kierowcy samochodów elektrycznych i wodorowych mogą już od 1 stycznia 2020 występować do wydziałów komunikacji o nowe tablice rejestracyjne dla swoich pojazdów. Tablice są koloru zielonego z czarnymi cyframi. Jak uzyskać zielone tablice rejestracyjne?

Nowe tablice trafiają na zderzaki samochodów na podstawie przepisu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który mówi, że pojazd z napędem elektrycznym lub wodorowym będzie miał tablice rejestracyjne wskazujące na konkretny, ekologiczny rodzaj napędu. To forma promocji samochodów, które nie zanieczyszczają środowiska spalinami.

Sprawdź też:

Wymienisz tablice na zielone: dowód rejestracyjny się nie zmieni

Tablice te przyznawane są nowym samochodom i nowo rejestrowanym. Samochody elektryczne już zarejestrowane nie muszą mieć zmienianych tablic, chyba, że ich właściciele tego chcą – wówczas mogą zgłosić się do urzędu z wnioskiem o wymianę samych tablic. Dotychczasowy numer, a w związku z tym też i dowód rejestracyjny – zachowują bez zmian.

Czytaj też: Poznań: Po mieście jeździ już 310 pojazdów elektrycznych. Nowe od przyszłego roku dostaną zielone tablice rejestracyjne

Kolorami wyróżniają się nie tylko tablice: również naklejki legalizacyjne dostały kolorowe obwódki: czerwone dla samochodów z napędem elektrycznym i żółte dla samochodów z silnikiem na wodór. Uwaga - nowe tablice nie są przydzielane dla samochodów hybrydowych, mimo że te korzystają z napędu elektrycznego.

Zamiarem ustawodawcy jest praktyczne wyróżnienie samochodów elektrycznych, by ich kierowcy mogli odważniej wjeżdżać na bus pasy – samochody te mogą bowiem z nich korzystać, ale ich kierowcy nie zawsze z tego przywileju korzystają, wiedząc, że inni użytkownicy dróg nie rozpoznając „elektryków”, uważają ich za nieuprawnionych do jazdy tym pasem i trąbią.

Zobacz też:

W 1922 roku wprowadzono polskie tablice rejestracyjne. Od tego czasu przechodziły one liczne zmiany. Jedną z ostatnich było umożliwienie zamówienia za opłatą indywidualnej rejestracji. Z opcji tej korzysta wielu kierowców a ich kreatywność nie zna granic. Zobaczcie najdziwniejsze rejestracje, które można zobaczyć na ulicach Poznania.Zobacz --->

Najdziwniejsze rejestracje w Poznaniu. Takie auta naprawdę j...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska