Targi nto - nowe

Zima u ornitologów

Andrzej Jagiełła [email protected]
Przy jednym ze stolików powstała papierowa rzeźba bociana, którą tworzyła Danusia Maliszewska (z lewej) wspólnie z Tadeuszem Kaczmarkiem, Justną Świerczyńską i Patrycją Dąbek z klasy IV b.
Przy jednym ze stolików powstała papierowa rzeźba bociana, którą tworzyła Danusia Maliszewska (z lewej) wspólnie z Tadeuszem Kaczmarkiem, Justną Świerczyńską i Patrycją Dąbek z klasy IV b.
Kawałki drutu, metalowe pręty, stare gazety i mąka z wodą wystarczą, by stworzyć świat skrzydlatych zwierząt.

W sobotę za oknami Domu Kultury w Ozimku padał śnieg, a w budynku świergotały ptaki. Pieśni godowe, poranne i wieczorne trele współgrały ze scenerią ptasiej ostoi, w jaką na dwie godziny zamienił się parter domu kultury. Około trzydzieścioro członków sekcji ornitologiczej "Koliberek", działającej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Ozimku, tworzyło swój własny świat skrzydlatych przyjaciół. - Ja wymyśliłem sobie zrobienie pingwina - powiedział "NTO" Grzegorz Kachel z klasy III b. - Ulepiliśmy go z kawałków papieru razem z kolegami na podstawie zdjęć i rysunków.

Razem z Grześkiem przy stoliku tworzył Michał Chlebosz. Nigdy w naturze nie widział pingwina, ale wyobraźnia pozwoliła mu z niemal zegarmistrzowską dokładnością odtworzyć kształt ptaka. - Bo pingwiny są bardzo ciekawymi zwierzętami i zawsze z zainteresowaniem oglądam albumy i filmy przyrodnicze o życiu tych ptaków - powiedział reporterowi "NTO" Michał. - Przyszliśmy tu po to, by stworzyć taką swoją galerię ptaków.
Przy innych stołach również trwała twórcza praca. Kawałki papieru pokrywane mącznym klejem i nakładane na metalowe i druciane stelaże zamieniały się w bociany, czaple, dzięcioły i inne postaci z ptasiego świata. Fachowym doradztwem służył uczniom Tadeusz Kaczmarek, szef ozimeckiej grupy "Dudek" należącej do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, oraz Grażyna Świercz, która przed dwoma miesiącami założyła z uczniami szkolna sekcję ornitologiczną "Koliberek".

- Pomysł zrodził się po jesiennej akcji w Jedlicach, gdzie w ramach europejskiego dnia ptaków uczniowie szkoły sprzątali ostoję ptactwa wodnego - mówi pani Grażyna. - Do sekcji zapisało się aż 60 dzieci. Pomysł spodobał się również rodzicom, którzy deklarują wparcie. W ramach zajęć sekcji uczniowie poznają zwyczaje i siedliska ptaków oraz - co najważniejsze - sięgają do literatury popularnonaukowej, by zgłębiać swą wiedzę.
Sobotnie warsztaty ornitologiczne dały początek stałej wystawie ptaków w szkolnym gabinecie przyrodniczym. - Po pomalowaniu papierowe rzeźby służyć mają jako eksponaty i jednocześnie pomoc dydaktyczna - mówi Grażyna Świercz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska