Zimą zadbaj o teren przed domem

Redakcja
Na prośbę Czytelników sprawdziliśmy przepisy dotyczące zimowych obowiązków właścieli posesji. Tłumaczymy, kiedy trzeba odśnieżać, a kiedy zrobi to gmina oraz jakie są konsekwencje zimowego niedbalstwa.

KTO I GDZIE SPRZĄTA
Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach przed swoimi domami. Dotyczy to wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc przed domami jednorodzinnymi, blokami, szkołami, urzędami.
Obowiązek sprzątania błota, śniegu i lodu z chodników wzdłuż posesji mają:
* właściciele,
* współwłaściciele,
* użytkownicy wieczyści,
* zarządzający lub użytkujący nieruchomość.
Jeżeli w budynku jest wiele mieszkań, obowiązki właściciela przejmują osoby zarządzające, które zatrudniają firmę zajmującą się dbaniem o porządek.

CO SPRZĄTAMY
Jeśli jesteś właścicielem, masz obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, a także błoto, śnieg i lód. Droga przed posesją powinna być bezpieczna.
Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom.
Nie wolno zgarniać śniegu na jezdnię. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi. Ich wywóz należy do zarządcy drogi.
Oblodzone chodniki powinieneś posypać solą i piaskiem. Niebezpieczne dla przechodniów mogą być zwisające z dachów sople lodu, które musisz zbijać tak, aby nie stanowiły zagrożenia.

KIEDY NIE SPRZĄTAMY
Do obowiązków właściciela posesji nie należy:
*sprzątanie chodnika w szczególnym wypadku: jeśli między granicą posesji a chodnikiem znajduje się trawnik czy pas miejskiej zieleni, sprzątanie go nie należy do właściciela posesji.
Właściciel nieruchomości, jak wynika z przepisów, nie musi również uprzątać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów. Prawo mówi więc, że jeśli naszą posesję od chodnika oddziela pas miejskiej zieleni, to nie musimy go odśnieżać, bo to problem miasta bądź gminy.
* sprzątanie i odśnieżanie dróg
* oraz przystanków autobusowych i tramwajowych.

SKUTKI WYPADKU
Za skutki wypadków zaistniałych w związku z nieuprzątnięciem chodnika albo spowodowanych zwisającymi z dachu soplami lodu odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości. Jeśli nie zadbałeś o odśnieżenie czy posypanie solą chodnika, a ktoś złamał rękę czy nogę, bo się na nim pośliznął może, może on oprócz odszkodowania zażądać od ciebie zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa.
Jeśli powierzyłeś sprzątanie chodnika firmie specjalistycznej, wtedy ona odpowiada za takie szkody.
Każda osoba mająca taki problem może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Mówi o tym kodeks cywilny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska