Zimno w pracy? Sprawdź, jakie masz prawa, a jakie obowiązki ma pracodawca? Kiedy pracownik może odmówić wypełniania obowiązków?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Jak podaje IMGW padł rekord tej zimy w Polsce. To minus 32,3 st. Celsjusza zanotowano w Bodzentynie w woj. świętokrzyskim
Jak podaje IMGW padł rekord tej zimy w Polsce. To minus 32,3 st. Celsjusza zanotowano w Bodzentynie w woj. świętokrzyskim Anna Kaczmarz / Polska Press
Zimowa temperatura utrzymuje się kolejny dzień. Stan prawny jasno określa obowiązki pracodawcy dotyczące zabezpieczenia miejsca pracy i samego pracownika w okresie zimowym. Obowiązki te możemy podzielić na bezpośrednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz pośrednie, mające na celu zapewnienie możliwości wykonywania obowiązków pracownikowi. Jaką temperaturę w pomieszczeniu musi zapewnić pracodawca? Poznaj swoje prawa.

Spis treści

Prawo pracy: Jakie są obowiązki pracodawcy w okresie zimowym

Obecny stan prawny jasno określa obowiązki pracodawcy dotyczące zabezpieczenia miejsca pracy i samego pracownika w okresie zimowym. Obowiązki te możemy podzielić na bezpośrednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz pośrednie, mające na celu zapewnienie możliwości wykonywania obowiązków pracownikowi.

– W pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić temperaturę nie niższą niż 14 st. C, jednak jeśli wykonywana jest tam praca lekka i biurowa, to temperatura nie powinna spaść poniżej 18 st. C. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie można zapewnić pracownikom wspomnianych temperatur za pomocą istniejącej instalacji, oznaczać to będzie sytuację braku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – wyjaśnia Andrzej Bączkowski, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

– W związku z tym pracownicy będą mogli zaprzestać wykonywania pracy, jednak z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – dodaje.

Jak do niskich temperatur może przygotować się firma?

Co obecnie może zrobić pracodawca? Można spróbować zapewnić alternatywne źródła ciepła, np. doposażając stanowiska pracy w grzejniki elektryczne.

Kupując prezenty można też zrobić prezent sobie - odkładając o 30 dni moment zapłaty bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Nie musisz brać pożyczki. Jak w prosty sposób i bez kosztów ...

Ważne jest, żeby alternatywne źródło ciepła nie stanowiło zagrożenia dla pracowników i dla bezpieczeństwa pożarowego budynku oraz było zdolne utrzymać minimalną temperaturę w pomieszczeniu. Pamiętać należy, że jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi, to należy jeszcze ograniczyć nawiew zimnego powietrza z niedziałającej instalacji (jeśli takie ryzyko istnieje).

– Wadą powyższego rozwiązania jest zazwyczaj mała efektywność cieplna takich elektrycznych grzejników, co oznacza, że w pomieszczeniach o dużej powierzchni może się ono nie sprawdzić (chociażby z powodu znacznego powiększenia zużycia energii elektrycznej). Ponadto w najczarniejszym scenariuszu możliwe będą przerwy w dostawie prądu; to druga duża wada – dodaje ekspert.

Ciepła odzież nie może zastąpić braku ogrzewania

Warto również wiedzieć, czego obecnie nie wolno wprowadzać. Przede wszystkim, jeżeli pomieszczenie pracy nie ma wymagań technologicznych do utrzymywania niskiej temperatury (np. chłodnia), to pracodawca nie może w zamian za brak ogrzewania zapewnić pracownikom odzieży ciepłej.

Nie może również wtedy kompensować dyskomfortu cieplnego posiłkami regeneracyjnymi. A stanowczo nie wolno do zapewnienia ciepła wykorzystywać otwartego ognia, choćby pod postacią otwartych palenisk węglowych rodem z PRL (jeśli nie występuje w pomieszczeniu miejsce do tego dostosowane np. kominek).

– Rozsądnym wydaje się, żeby ustawodawca, a co najmniej jednostki państwowego nadzoru warunków pracy rozpoczęły pracę nad zestawem wytycznych, jakie będzie można wprowadzić, kiedy kryzys energetyczny już nastanie. Analogiczną sytuacją było wprowadzenie wytycznych do szkoleń BHP czy badań medycyny pracy w czasie początków pandemii COVID-19 w naszym kraju – zauważa Bączkowski.

Ekspert przypomina, że w puli pomysłów są przede wszystkim skierowanie do pracy zdalnej tych osób, które ten rodzaj pracy mogą świadczyć. Dla osób, które nie mogą wykonać pracy gdzie indziej, niż w siedzibie zakładu – zapewnienie wyposażenia pracowników w odzież ciepłą i dopuszczenie w tej odzieży nawet do prac lekkich i biurowych. Rozsądnym rozwiązaniem dla obiektów wielkopowierzchniowych będzie wyznaczenie miejsc do ogrzania się pracowników z jednoczesnym zwiększeniem dopuszczalnych przerw w pracy (na ogrzanie się). Sprawą bardziej poprawiającą morale niż faktycznie zwiększającą komfort cieplny, byłby obowiązek zapewnienia ciepłych napojów i posiłków wszystkim pracownikom pracującym w pomieszczeniach o niższej niż dopuszczalna temperaturze.

Przestój spowodowany brakiem prądu lub ciepła. Co z wynagrodzeniem pracowników?

Inną kwestią jest wstrzymanie pracy zakładu w związku z brakiem zasilania w energię elektryczną, co spełnia kryteria pośredniości wymienione na wstępie.

– W tym wypadku pracownicy również zachowują prawo do wynagrodzenia, nawet jeśli pracodawca tej pracy im dać nie może. Co prawda istnieje możliwość skierowania pracowników do innej pracy, jednak należy pamiętać, żeby była to praca niewykraczająca poza obowiązki pracownika – podkreśla ekspert.

– W skrajnych wypadkach, na zasadzie dobrowolności, można skierować pracownika do pracy wykraczającej poza jego obowiązki, ale należy zapewnić podstawowe kwestie formalne i praktyczne dotyczące bezpieczeństwa. Mam tu na myśli zapewnienie szkolenia BHP, instruktażu stanowiskowego, zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, czy badań medycyny pracy – o konieczności aneksu istniejącej umowy z pracownikiem o nowe obowiązku będzie decydował zakres nowych obowiązków – podsumowuje Bączkowski.

Firmy muszą się przygotować do okresu zimowego. Chodzi o konkretne procedury działania i wskazanie osób odpowiedzialnych za ich wdrożenie i wykonanie.

5 tys. zł od pracodawcy za nieodśnieżone chodniki? Atak zimy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zimno w pracy? Sprawdź, jakie masz prawa, a jakie obowiązki ma pracodawca? Kiedy pracownik może odmówić wypełniania obowiązków? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska