Zjazd rzemieślników i artystów ludowych w Prudniku. Można podziwiać i kupować. Zobacz cuda z wystawy rękodzieła

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na wystawie w Prudniku można też znaleźć biżuterię artystyczną.
Na wystawie w Prudniku można też znaleźć biżuterię artystyczną. Krzysztof Strauchmann
Do niedzieli (4 czerwca) do godziny 17:00 w hali sportowej Obuwnik przy ul. Łuczniczej w Prudniku można podziwiać i kupować najpiękniejsze wyroby polskiego rękodzieła artystycznego. Trwa tam 24. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego. W tym miejscu co rok pojawia się coś wyjątkowego.

Drewno, nici, wełna, glina. Artyści potrafią z najbardziej prostych rzeczy zrobić swoimi rękami cuda, upiększające i umilające życie. W Prudniku na wystawie są ubrania, wyposażenie mieszkań, ozdoby, obrazy, rzeźby, garnki, ceramika, przeróżne wyroby dziewiarskie i zabawki oraz wiele innych przedmiotów ozdobnych.

- To moja pasja, upiększam ludziom mieszkania, pokoje dzieciom - mówi Katarzyna Grabowska z Moszczanki, która zajmuje się ceramiką artystyczną i z gliny przygotowuje przepiękne małe ozdoby.

W piątek na wystawie w Prudniku zainspirował ją kolega z sąsiedniego stoiska, od którego kupiła kawałki drewna. Na swoim stoisku pani Katarzyna zaczęła od razu robić z nich drewniano–gliniane obrazki.

- Targi nas inspirują do nowych doświadczeń. Spotkamy się ze znajomymi, z którymi jeżdżę na takie imprezy od lat – mówi pani Katarzyna. - Udział w targach daje mi też możliwość rozmowy z klientem. Sprzedając w internecie, nie dowiem się jakie kolory i wzory się podobają. Do tego jest niezbędna rozmowa z ludźmi. Dlatego nie sprzedaje nic w internecie, jeżdżę wyłącznie na targi i wystawy.

Duża część wystawców na 24. Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego traktuje swoją działalność artystyczną jako hobby, pasję, sposób na życie, a nie jako działalność zarobkową.

- Duża serweta na stół to trzy tygodnie pracy. Jak na etacie, po 8 godzin dziennie. A ja za to wezmę 300 złotych i jeszcze 100 złotych wydam na nici – opowiada Irena Piętak z Prudnika, która pracuje z szydełkiem. - Na tym nie ma zarobku, bo wychodzi 2,5 złotego na godzinę, ale ja to lubię. Jestem już sama w domu, na działce nie daję rady pracować. Dzięki temu się nie nudzę.

- Ceramika jest kosztowna. Piece są elektryczne, prąd podrożał, materiały podrożały. Szkliwa kosztują do 30 do 150 złotych za kilogram – mówi Katarzyna Grabowska. – Praca w glinie bardzo mnie uspokaja. Mam w domu pracownię i nie ma dnia, żebym nie usiadła i czegoś nie zrobiłam. Od 27 lat pracuję z osobami niepełnosprawnymi i starszymi jako terapeuta terapii zajęciowej. Mam doświadczenie, ale zawsze chciałam też w domu sama posiedzieć przy glinie i mieć swoją terapię.

24. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego - godziny otwarcia terenu wystawowego:

  • Sobota (3 czerwca) od 10:00 do 19:00
  • Niedziela (4 czerwca) od 10:00 do 17:00
  • W pobliżu hali sportowej przy ul. Łuczniczej znajdują się bezpłatne parkingi.
  • W sobotę i niedzielę od 13:00 - 16:00 – warsztaty dla dzieci zdobienia jajek metodą batikową

Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego organizowana jest w hali sportowej przy ul. Łuczniczej w Prudniku.

prudnickiej hali sportowej Obuwnik przy ul. Łucznicze

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie