Zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce odbył się na Górze św. Anny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Zjazd delegatów uchwalił dwie rezolucje.
Zjazd delegatów uchwalił dwie rezolucje. VdG
W czasie 51. Zjazdu VdG podsumowano rok 2019 i przedstawiono plany na kolejny rok. Uchwalono dwie rezolucje.

Zjazd Delegatów Związku odbył się ze względu na pandemię cztery miesiące później niż to było zaplanowane. Obecna sytuacja związana z pandemią jak również wyzwania stojące przed Związkiem i Mniejszością Niemiecką w Polsce były tematem przemówienia przewodniczącego Bernarda Gaidy „Bezpośrednie spotkania i rozmowy, tego brakuje nam najbardziej w tych ostatnich miesiącach. Jednak pomimo pandemii udało nam się pozostać aktywnymi i wiele cennych inicjatyw przeprowadzić, również projekty online”. Przewodniczący Związku podziękował wszystkim członkom za całoroczną współpracę.

Prof. Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu RFN ds. wysiedleńców i mniejszości napisał w swoim przemówieniu o ważnej roli MNw Polsce, która jest pomostem pomiędzy obydwoma krajami. „Ważne jest aby ten most był stabilny, a mniejszość mogła domagać się swoich praw.”

Ambasador Niemiec w Polsce von Loringhoven podziękował wszystkim delegatom i członkom mniejszości niemieckiej za społeczne zaangażowanie. Zwrócił również uwagę, że w roku 30-lecia Zjednoczenia Niemiec, należy przypominać to wydarzenie, które otwarło również duże możliwości przed MN w Polsce przede wszystkim dzięki traktatowi i dobrym sąsiedztwie, w którym to zapisano istnienie i prawa MN w Polsce.

Ambasador Niemiec w Polsce odznaczył za szczególne zaangażowanie na rzecz stosunków polsko-niemieckich Horsta Ulbricha z Kłodzka, przewodniczącego tamtego koła DFK. Dyplom uznania przekazała konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle.

W czasie zjazdu uroczyście rozpoczęto funkcjonowanie nowego portalu mediów mniejszości niemieckiej w Polsce: deutschemedien.pl. Portal ten powstał aby zebrać wszystkie media mniejszości niemieckiej w Polsce w jednym miejscu, a przez to zaprezentować różnorodność działania Niemców zamieszkujących różne regiony Polski.

Delegaci przyjęli dwie rezolucje: w sprawie stanu niemieckiego dziedzictwa w Polsce oraz z okazji 15-lecia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym.

„Przypadki niszczenia niemieckiego dziedzictwa dokonują się najczęściej bez rozgłosu, ale niemal codziennie – czytamy w pierwszym z tych dokumentów - w ostatnim czasie do prasy przedostało się kilka przypadków zrównania z ziemią niemieckich cmentarzy ewangelickich bez jakiejkolwiek dbałości o godność tam pochowanych zmarłych. W zupełnej ciszy popadają w ruinę kolejne zabytki na ziemiach do 1945 roku znajdujących się w granicach Niemiec. Apelujemy o stworzenie rządowego programu, którego celem byłby przegląd stanu materialnego dziedzictwa kulturowego na Śląsku, Pomorzu, Mazurach i Warmii, dokonanie inwentaryzacji cmentarzy niemieckich, ale także podwyższenia środków finansowych w dyspozycji wojewódzkich konserwatorów zabytków na terenach zachodnich i północnych Polski, które są proporcjonalnie niższe w porównaniu do pozostałych regionów kraju”.

W rezolucji z okazji 15. rocznicy ustawy o mniejszościach napisano m.in.: Od lat środowiska mniejszości narodowej także oczekują zwiększenia środków w zakresie finansowania rozwoju kultury mniejszości, stworzenia mniejszościowych instytucji kultury, poprawy funkcjonowania Komisji Wspólnej, która jest niewątpliwie ważnym miejscem wymiany poglądów, ale nie stała się miejscem inicjowania nowych kierunków, zmian legislacyjnych i rozwoju praw mniejszości narodowych w Polsce, które wobec postępu w wielu krajach UE stanęły w miejscu.

Więcej o zjeździe i jego uchwałach w środę w dodatku „Heimat. Mała Ojczyzna”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska