Źle się czujesz, to sobie przyklej

Redakcja
Leków w formie plastrów stale przybywa.
Leków w formie plastrów stale przybywa.
Przez lata plastry służyły głównie do robienia opatrunków, obecnie coraz częściej wykorzystuje się je do podawania leków.

W aptekach jest dostępny coraz szerszy wybór plastrów o coraz to nowym przeznaczeniu. Jedne z nich odzwyczajają od palenia lub od chrapania, inne są wykorzystywane w zastępczej terapii hormonalnej, do uśmierzania bólu lub pomagają zasnąć, a jeszcze inne mają zastąpić tabletki antykoncepcyjne.

- Takie specjalne podawanie leku, noszące nazwę: systemy terapeutyczne transdermalne, jest dziedziną, która obecnie mocno się rozwija - mówi mgr farm. Maciej Zaklika z Apteki "Na dobre i na złe" w Opolu. - Plastry są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż dozowany przez nie lek w odpowiedniej ilości i w odpowiednim stężeniu przenika bezpośrednio przez skórę i trafia prosto do krwiobiegu. Natomiast omija on wątrobę i przewód pokarmowy, dzięki czemu ich nie uszkadza. Poza tym, jeśli tabletkę połkniemy, to nie ma już od tego odwrotu. Tymczasem plaster w każdej chwili możemy zerwać i przerwać dozowanie leku.
Już od dłuższego czasu można np. kupić plastry, które służą do odzwyczajenia się od palenia.
- Jest to specjalny dziesięciotygodniowy program - tłumaczy mgr farm. Janina Jędrzejewska z Apteki "Pod Orłem" w Opolu. - Najpierw osoba, która chce zerwać z nałogiem, przykleja przez pewien okres plaster z największą dawką nikotyny, potem - z mniejszą, a na koniec - z najmniejszą.
- W tym przypadku palacze papierosów muszą sobie bowiem uświadomić, że plastry mają tylko pomóc w zerwaniu z nałogiem - dodaje Maciej Zaklika. - Natomiast czy ich użycie przyniesie pożądany skutek, zależy też od silnej woli danej osoby.

Coraz bardziej popularne są plastry stosowane w ramach hormonalnej terapii zastępczej, które mają złagodzić objawy przekwitania. Zawierają one hormony, które wydzielają się stopniowo w odpowiednich dawkach.
Plastry te są sprzedawane wyłącznie na receptę, a zanim lekarz ginekolog je przepisze, pacjentka powinna przejść odpowiednie badania. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są takie objawy uboczne jak: podrażnienie skóry, nadmierne napięcie mięśni, bóle i zawroty głowy, mdłości, wzdęcia, podwyższone ciśnienie, krwawienia, nadmierny przyrost wagi. Zazwyczaj te symptomy świadczą o tym, że kobieta w ogóle nie toleruje takiej kuracji, a nie dlatego, że lek podawany jest w formie plastrów.

Plastry są szczególnie przydatne w terapii bólu nowotworowego, gdyż umęczony chory często już nie jest w stanie zażywać tabletek, a zastrzyki przysporzyłyby mu dodatkowych cierpień. Natomiast plastry, które zawierają substancje z grupy opioidów, działają nieprzerwanie np. przez 72 godziny, skutecznie łagodząc ból i wywołują o wiele mniej objawów ubocznych, takich jak nudności czy wymioty.
W dowolnej sprzedaży dostępne są też plastry przeciwbólowe, które zawierają łagodniejsze substancje np. odpowiednio dobrane olejki eteryczne.
Nadal bardzo popularny jest kapsiplast, sprzedawany w aptekach od dawna, który zawiera substancje rozgrzewające, działające miejscowo. Przynosi on ulgę w bólach korzonkowych, mięśniowych i nerwobólach.
- Jest to bardzo stary sposób na tego typu dolegliwości, ale skuteczny - twierdzi Janina Jędrzejewska. - Poza tym ma jeszcze taką zaletę, że jest bardzo tani - kosztuje niecałe 1,60 złotych.
Swego czasu bardzo popularne były plastry na chrapanie, których używali też sportowcy, gdyż ułatwiają one oddychanie. Powodują rozszerzenie nozdrzy, co ułatwia przepływ powietrza, zwiększa ilość tlenu dostarczanego do płuc, w związku z czym organizm jest bardzo wydolny. Podobno wielu piłkarzy używało ich podczas Mundialu.
- Należy jednak podkreślić, że nie ma w nich substancji leczniczej, tylko jest substancja udrażniająca nos - zaznacza Maciej Zaklika. - Nie można więc ich traktować jako leku.

Ostatnią nowością są plastry hormonalne (dostępne już w aptekach), które mogą być stosowane zamiast tabletek antykoncepcyjnych, gdyż mają takie samo działanie. Jeden przykleja się raz na tydzień.
- Wiem, że są już w przygotowaniu plastry zawierające niesterydowe środki przeciwzapalne - dodaje Maciej Zaklika. - To dobra wiadomość dla tych, którzy cierpią na schorzenia przewodu pokarmowego i nie mogą przyjmować leków w tradycyjny sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska