Żłobizna. Nikt nie chce uczniów z OHP

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Środowiskowy Hufiec Pracy działał w Żłobiźnie od 14 lat. Ostatni jego podopieczni prawdopodobnie będą musieli kończyć swoją naukę w gimnazjum w innych szkołach.
Środowiskowy Hufiec Pracy działał w Żłobiźnie od 14 lat. Ostatni jego podopieczni prawdopodobnie będą musieli kończyć swoją naukę w gimnazjum w innych szkołach.
Wraz z zamykanym Zespołem Szkół Rolniczych znika również Ochotniczy Hufiec Pracy.

O tym, że Zespół Szkół Rolniczych w Żłobiźnie pod Brzegiem przestanie istnieć, wiadomo już od roku, odkąd Rada Powiatu podjęła uchwałę o wygaszaniu szkoły. Zgodnie z tym planem w czerwcu szkołę skończy ostatnia klasa maturalna technikum.

Problem w tym, że w internacie przy szkole wciąż działa Środowiskowy Hufiec Pracy, a do gimnazjum utworzonego dla uczestników hufca chodzi kilkudziesięciu uczniów. Część kończy wkrótce naukę, ale jeszcze niespełna 20 z nich we wrześniu powinno rozpocząć trzecią klasę.

- Niestety, perspektywy na utrzymanie hufca w Żłobiźnie są marne - przyznaje Józefa Ziemnik, komendant wojewódzki OHP. - Sami nie jesteśmy w stanie utrzymać budynku szkoły, wydatki przekroczyłyby chyba cały budżet komendy głównej przeznaczony na remonty.

Rozmowy z władzami powiatu też nic nie dały, bo żadna z brzeskich szkół nie pali się do przyjęcia uczniów z ŚHP.

- Dziś, gdy musimy walczyć o uczniów, ŚHP w naszej szkole byłoby jak strzał we własną stopę - mówią nieoficjalnie dyrektorzy.

Dlatego wszystko wskazuje na to, że historia hufca w Brzegu dobiega końca.

- Myślimy jeszcze nad znalezieniem miejsca dla tej jednej klasy, tak by uczniowie mogli skończyć szkołę - mówi Michał Siek, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie.

Niewykluczone jednak, że uczniowie rozjadą się po prostu do zwykłych gimnazjów w swoich gminach.

- W przyszłości będzie to problem i dla młodzieży, i dla społeczeństwa brzeskiego - ocenia Wiesława Ziemnik. - OHP przygarniało młodzież, która nie chciała się uczyć, dawało jej możliwość skończenia szkoły, pomagało przyuczyć do zawodu. Teraz rodzice będą musieli ich wysyłać dużo dalej - do Namysłowa, Opola, Nysy.

OHP z Brzegu nie znika całkowicie, bo nadal działa tu Młodzieżowe Centrum Kariery czy Klub Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska