Złota dziesiątka powojennej architektury Opola 1945-2018. Oddaj swój głos w plebiscycie!

Anna Konopka
Anna Konopka
Amfiteatr opolski został zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego. Obiekt cieszy oczy opolan od 1963 roku.
Amfiteatr opolski został zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego. Obiekt cieszy oczy opolan od 1963 roku. archiwum
Między innymi Muzeum Śląska Opolskiego zachęca opolan do wzięcia udziału w plebiscycie, który wyłoni dziesięć najciekawszych obiektów powojennej architektury Opola. Głosowanie internetowe, a także przez tradycyjne karty papierowe, potrwa do 22 czerwca. Sprawdź, spośród których 25 budnynków Opola można wybierać i oddaj swój głos!

Listę 25 najciekawszy obiektów zaprezentowano w środę wieczorem w Muzeum Śląska Opolskiego.

- Chcemy zwracać uwagę na otoczenie i jego jakość, a także mówić o architektach czyli twórcach tych budynków. Niestety opolanie prawie wcale ich nie znają - mówi dr Joanna Filipczyk z Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, współorganizator plebiscytu Złota dziesiątka powojennej architektury Opola 1945-2018.

- Ważne jest też dla nas to by mieszkańcy identyfikowali się z miastem, żeby poczuli że to jest część ich tożsamości. To dlatego chcemy wiedzieć, które obiekty cenią najbardziej - podkreśla.

Najciekawsze powojenne budynki Opola wyłoniło grono ekspertów, przedstawiciele organizatorów, czyli: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Urząd Miasta Opola, SARP - oddział w Opolu, Opolska Okręgowa Izba Architektów RP i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Wśród 25 wytypowanych obiektów są m.in. Okrąglak, budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej na placu Wolności, stojący nieopodal popularny „Grzybek” z 1959 roku, Amfiteatr Tysiąclecia z 1963 roku autorstwa Floriana Jesionowskiego czy Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego z 1970 roku projektu Jana Borowczaka (współpracownikami byli m.in. architekt Florian Jesionowski i konstruktor Tadeusz Gruchała).

Na listę trafiły również siedziby muzeów i teatrów. Najstarszym obiektem jest biurowiec Europa (lata 50. XX w.), a najnowszym – niedawno ukończone Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska przy ul. Wrocławskiej.

Głosować można do 22 czerwca przez formularz internetowy dostępny TU, a także na tradycyjnych kartach papierowych dostępnych m.in. w kasie muzeum, Miejskiej Informacji Turystycznej i na stronie internetowej MŚO.

"Złota Dziesiątka" architektury Opola na Noc Kultury

Najciekawsze, zdaniem mieszkańców, obiekty Opola poznamy podczas Nocy Kultury, która odbędzie się 29 czerwca.

- Na tarasie muzeum o godz. 19.00 pokazana zostanie wystawa planszowa, prezentująca wybrane 10 obiektów - zapowiada dr Joanna Filipczyk.

Zobacz też: Opolskie Info [1.06.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska