Złota Spinka 2010. Nominowani w kategorii kultura i nauka

Redakcja
Kapituła Złotej Spinki 2010 nominowała w kategorii kultura i nauka trzy znakomite osobowości. (fot. archiwum)
Kapituła Złotej Spinki 2010 nominowała w kategorii kultura i nauka trzy znakomite osobowości. (fot. archiwum)
Kapituła Złotej Spinki 2010 nominowała w kategorii kultura i nauka trzy znakomite osobowości. O tym, kto zwycięzy dowiemy się w najbliższy czwartek.

spinka1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego

W muzeum pracuje od 1977 roku. Gdy w 2007 przejęła jego stery, placówka odżyła. Nie ma tygodnia, aby nie proponowała Opolanom ciekawych wystaw, spotkań czy wykładów.

Zobacz wszystko na temat Złotych Spinek!!

W 2009 przełożyło się to na niesamowity jak na placówkę muzealną rekord frekwencji, która wyniosła ponad 37 tys. widzów. Pod koniec roku 2008 zakończyła trudną rozbudowę muzeum, wartą ponad 32 mln zł.

Dzięki temu placówka zyskała przestronne i multimedialne oblicze, a Opolanie mogli zobaczyć eksponaty przechowywane od lat w magazynach. Z jej pomysłu zrodziła się jedyna w Polsce kamienica czynszowa przy ul. św. Wojciecha w Opolu, która jest częścią Muzeum Śląska Opolskiego

zs2

Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej

Ślązak duchem i ciałem. Od 16 lat organizuje imprezy promujące folklor: „Śląskie śpiewanie” i sztandarowy łubniański konkurs „Ze Śląskiem na ty”. Impreza zasięgiem obejmuje Opolszczyznę i część województwa śląskiego. Promuje gwarę śląską, w której uczestnicy opisują lokalne i rodzinne historie. Część konkursowych prac wydano, dzięki czemu badacze mogą śledzić żywotność gwary.

Sam nominowany popularyzuje kulturę swojej małej ojczyzny, występując w rodzinnym zespole Silesia. Śląskie pieśni ludowe grupa śpiewała już w USA, Rosji, Niemczech i Czechach.

Krystian Czech ma na koncie tytuł Ślązaka Roku.

zs3

Rafał Mościcki, współtwórca i dyrektor Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

Za jego sprawą od 2003 roku Opole wpisuje się w historię polskiej kinematografii. To tu odbywa się doroczne święto kina niezależnego, którego ideą jest promowanie młodych twórców X Muzy.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Filmowych stają studenci i absolwenci reżyserii. Równolegle o nagrody walczą filmy, kręcone przez amatorów. Festiwal obrasta też w imprezy towarzyszące.

Do Opola zjeżdżają wybitni aktorzy, reżyserzy, dokumentaliści. W ubiegłym roku w ramach VII Opolskich Lam festiwalowej publiczności zaproponowano m. in. cykl „Kino według Jerzego Stuhra” i spotkanie z filmami Krzysztofa Zanussiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska