Złote Maski dla najlepszych [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Aleksandra Mikołajczyk odbiera Złotą Maskę Błysk z rąk red. Edyty Hanszke i Piyusha Mittala, przedstawiciela Pałacu Sulisław.
Aleksandra Mikołajczyk odbiera Złotą Maskę Błysk z rąk red. Edyty Hanszke i Piyusha Mittala, przedstawiciela Pałacu Sulisław. Marzena Bugala-Azarko
W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wręczono w poniedziałek artystyczne nagrody marszałka Opolszczyzny. nto przyznała po raz pierwszy - wraz z Pałacem Sulisław - swoje nagrody, Złote Maski Błysk.

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród teatralnych województw opolskiego i śląskiego odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. O miano spektaklu roku ubiegały się przedstawienia: „Śmierć przyjeżdża w środę” (wspólne dzieło opolskich teatrów - Kochanowskiego i Lalki i Aktora), „Trzej muszkieterowie” OTLiA oraz „Ślub” zrealizowany w Teatrze im. Kochanowskiego i w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Komisja konkursowa przyznała Złotą Maskę spektaklowi „Śmierć przyjeżdża w środę” w reżyserii Agaty Dudy Gracz, uznane za ogólnopolskie wydarzenie teatralne. Mądre, żywe i dotykające spraw współczesnych przedstawienie uruchomiło odważnie nie tylko dwie sceny teatralne, ale i przestrzeń miasta. Ta sama twórczyni otrzymała także Złotą Maskę za scenografię do tego spektaklu.

- Dzięki państwu pracy my, zwykli odbiorcy sztuki, mamy możliwość doświadczenia czegoś niezwykłego - mówił podczas gali wicemarszałek Stanisław Rakoczy - co pozwala nam zrozumieć otaczający świat.

Złotą Maską w kategorii aktorstwo - rola żeńska - otrzymała Cecylia Jacewska-Caban za trzy role, jakie stworzyła w 2016 roku w Teatrze Kochanowskiego - zadziorną i energiczną Wandę w „Bez znieczulenia”, zdecydowaną Mette w „Uroczystości”oraz liryczną Małą Syrenkę w spektaklu „Śmierć przyjeżdża w środę”.

- Dziękuję reżyserom, partnerom scenicznym oraz rodzinie, która dzielnie znosi moje nieobecności - mówiła aktora odbierając nagrodę.

Łukasz Bugowski dostał Złotą Maskę za rolę La Fąfą i Księcia Buckinghama w przedstawieniu „Trzej Muszkieterowie” OTLiA. Warsztat aktora pozwolił na dynamiczne przemiany obu granych przez niego postaci.

Nagroda za reżyserię przypadła Annie Augustynowicz za „Ślub”. Doceniono m.in. jej klarowne spójne i uniwersalne odczytanie tekstu Gombrowicza.

Złotą Maskę za muzykę do przedstawienia „Coś pomiędzy” Teatru im. Kochanowskiego otrzymali: Michał Dymny, Piotr Żyła i Karol Kossakowski. Komisja doceniła m.in. walory komicznych i lirycznych piosenek, przez które bohaterowie sztuki opowiadają swoje życie.

W kategorii scenariusz Złota Maska przypadła Piotrowi Rowickiemu za tekst „Bez znieczulenia” inspirowany scenariuszem Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy (Teatr im. Kochanowskiego). Ich opowieść przeniósł w XXI wiek, przybliżając ją współczesnemu widzowi.

Złote Maski Błysk

Złote Maski Błysk wręczyli Edyta Hanszke, dziennikarka nto oraz Piyush Mittal, dyrektor hotelu w imieniu Jerzego Bara, właściciela Pałacu Sulisław. Laureatami Złotych Masek Błysk zostali Aleksandra Mikołajczyk za rolę Żony w spektaklu „Śmierć przyjeżdża w środę” oraz Krzysztof Jarota za rolę D’Artagnana w „Trzech Muszkieterach”.

Oboje aktorzy otrzymali vouchery weekendowe do Pałacu Sulisław. Spędzą tam trzy dni wraz z osobami towarzyszącymi i będą mogli m.in. skorzystać z zabiegów wykonywanych przez masażystów z Indii z użyciem m.in. specjalistycznych preparatów pochodzenia organicznego. Do ich dyspozycji będą masaże manualne oraz lecznicze kąpiele. Częścią terapii pod kierunkiem specjalisty medycyny ajurwedyjskiej jest także odpowiednia dieta oraz diagnoza ajurwedyjska, a także sesja jogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska