Złote Spinki 2011. Jerzy Sznerski - wynalazca z Nysy

Krzysztof Strauchmann
Nominowany do Złotej Spinki.
Nominowany do Złotej Spinki.
Kolejny nominowany w kategorii "Kultura i nauka".

Jerzy Sznerski z Nysy w listopadzie 2010 r. odebrał złoty medal, główną nagrodę Międzynarodowych Targów "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" IENA 2010 w Norymberdze w Niemczech. Opracowany przez niego polimer AnVer został wybrany spośród 780 prezentowanych na targach wynalazków jako nowość, która może w największym stopniu zostać wykorzystana w przemyśle.

AnVer to proszek produkowany z naturalnych składników. Opracowanie jego składu zajęło Jerzemu Sznerskiemu 12 lat pracy w odlewniach żeliwa w Niemczech i wielu innych krajach. Stosowanie go w procesie odlewania żeliwa, zgodnie z procedurą opracowywaną indywidualnie dla każdego pieca, pozwala do 20 proc. ograniczyć zużycie koksu hutniczego. To daje znaczne oszczędności i jednocześnie jest korzystne dla środowiska, bo ogranicza emisję gazów do atmosfery. AnVer na razie jest produkowany w Indiach, ale niebawem to się może zmienić.

- Dzięki nagrodzie na targach zostałem zaproszony do współpracy z koncernem Rockwool International z siedzibą w Danii - mówi Jerzy Sznerski. - W maju zaczynamy próby w ich zakładach. Do końca roku powinno się wyjaśnić, czy będziemy dla nich dostarczać AnVer. Jeśli się uda, dotychczasowa produkcja polimeru będzie niewystarczająca. Zamierzam wówczas otworzyć zakład produkujący polimer w Przełęku pod Nysą. Na początek to może być miejsce pracy dla około 30 osób.

Firma Jerzego Sznerskiego opracowuje także zasady stosowania polimeru dla indyjskiego koncernu Tata i dla kolejnych odlewni żeliwa w Niemczech. Rozpoczęła także badania laboratoryjne nad stosowaniem zmodyfikowanego polimeru AnVer do elektrycznych pieców odlewniczych. Tu także celem jest znaczne ograniczenie zużycia energii i zwiększenie wydajności urządzeń. Wynalazca z Nysy przygotowuje także specjalną ofertę optymalizacji produkcji dla polskich elektrowni węglowych.

Jerzy Sznerski jest związany z Nysą od 1998 roku. Był między innymi właścicielem nyskiej odlewni. Wcześniej pracował w Niemczech, Norwegii i w Polsce. Jego rodzina zajmuje się odlewnictwem od trzech pokoleń.

Baza firm z Twojego regionu

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska