Złóż PIT za 2009 rok. Dla kogo wspólne opodatkowanie?

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Dochody małżonków nie podlegają łącznemu opodatkowaniu, jeżeli chociaż jedno z nich podlega przepisom o podatku liniowym, podatku zryczałtowanym lub podatku tonażowym, bądź też wniosek o łączne opodatkowanie złożony zostanie po upływie terminu. (fot. sxc)
Dochody małżonków nie podlegają łącznemu opodatkowaniu, jeżeli chociaż jedno z nich podlega przepisom o podatku liniowym, podatku zryczałtowanym lub podatku tonażowym, bądź też wniosek o łączne opodatkowanie złożony zostanie po upływie terminu. (fot. sxc)
Taki sposób rozliczania mogą wybrać małżonkowie (jeśli są w związku przez cały rok, nawet gdy owdowieli w trakcie roku podatkowego lub gdy jedno z nich nie jest rezydentem) oraz osoby samotnie wych

owujące dzieci.

Ze wspólnego opodatkowania mogą skorzystać podatnicy, jeśli spełnią warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz: Wypełniamy PIT-y. Zobacz najczęściej popełniane błędy

ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW

Podlegają oni odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Jednak są trzy przypadki, kiedy mogą rozliczyć się razem.

1. Jeśli pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i istnieje między nimi wspólność majątkowa.

Mogą wówczas na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37 (poprzez zaznaczenie kwadratu nr 2 w części „Wybór sposobu opodatkowania”) zostać opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot przysługujących ulg i odliczeń.

Podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Wspólne opodatkowanie małżonków dotyczy również sytuacji, w której jedno z nich nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub osiągnęło dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

2. Dotyczy to także osób, które w trakcie roku podatkowego owdowiały lub owdowiały po zakończeniu roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, jak również przez podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

3. Małżonkowie będący nierezydentami.

W przypadku małżonków-nierezydentów, mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, oraz małżonkowie, z których jedno jest nierezydentem, a drugie rezydentem Polski, będą mogli wspólnie rozliczyć swoje dochody, jeśli w Polsce osiągnęli łącznie co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Aby skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia należy złożyć wniosek w tym zakresie poprzez zaznaczenie odpowiedniej rubryki na formularzu zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37 (poprzez zaznaczenie kwadratu nr 2, 7 i 8 w części „Wybór sposobu opodatkowania”).

Ważne

Dochody nie podlegają łącznemu opodatkowaniu, jeżeli chociażby jedno z małżonków podlegało przepisom o podatku liniowym (art. 30c), przepisom o podatku zryczałtowanym lub podatku tonażowym bądź wtedy, gdy wniosek o łączne opodatkowanie złożony zostanie po upływie terminu do złożenia zeznania.

Czytaj dalej:OSOBY SAMOTNIE WYCHOWUJĄCE DZIECI

Pod lupą

Wysyłanie wspólnego zeznania przez internet:

  • W przypadku zeznań składanych wspólnie przez małżonków należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym (osobiście lub za pośrednictwem poczty) pełnomocnictwo na formularzu UPL-1, w którym upoważnia się swojego współmałżonka do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  • Jeżeli podatnik w dniu przesłania zeznania za rok 2009 posiada ważne pełnomocnictwo UPL-1 (bo rok wcześniej składał zeznanie PIT-37 przez internet bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego) lub upoważnienie ZAS-E (w przypadku deklaracji podpisywanych bezpiecznym podpisem kwalifikowanym), nie trzeba ponownie składać formularza UPL-1.

Poradnik powstał we współpracy z Izbą Skarbową w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska