Zmarł Janusz Ireneusz Wójcik, poeta, animator kultury, samorządowiec

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Janusz Wójcik
Janusz Wójcik UMWO
Nie żyje Janusz Wójcik, wieloletni pracownik urzędu marszałkowskiego, poeta, animator kultury, twórca Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, samorządowiec. Miał 59 lat.

Był zasłużony dla Brzegu, Opola, Opolszczyzny, współpracy polsko-węgierskiej, polsko-litewskiej oraz polsko-czeskiej.

Poeta, podróżnik, człowiek o ogromnej wiedzy historycznej, miłośnik Kresów, inicjator i wieloletni organizator Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, przewodniczący Rady Miasta Brzegu.

Janusz Ireneusz Wójcik w urzędzie marszałkowskim pracował od wielu lat – pracę rozpoczął w październiku 1999 roku jako dyrektor Departamentu Kultury i to właśnie z kulturą związany był całe swoje życie. Ostatnie lata pracował w urzędzie w Biurze Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego – czytamy na stronie UMWO.

Zainicjował i od wielu lat organizował Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. W ubiegłym roku odbył się jubileuszowy, już trzydziesty Najazd.

Rok temu, w sierpniu, samorząd węgierskiego miasta Székesfehérvár przyznał Januszowi Wójcikowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

We współpracę z Węgrami angażował się od wielu lat, popularyzując m.in. wspólne polsko-węgierskie wątki historyczne czy biorąc udział w partnerskich kontaktach województwa opolskiego z węgierskim Komitatem Fejer, (jego stolicą jest właśnie Székesfehérvár).

Kilka dni temu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu wydała zbiór jego poezji – „Wiersze wybrane”. Został on opatrzony wspaniałymi rycinami miejsc bliskich zmarłemu.

Śląsk Opolski stracił ważną postać w sferze kultury - mówi prof. Stanisław Sławomir Nicieja, były rektor UO. - Był człowiekiem wielkiej aktywności. Zorganizował Najazd Poetów na Brzeg, przyciągając corocznie ok. 150 twórców z różnych krajów europejskich. Przyjaźnił się z poetami, z aktorami. Sam był dobrym poetą. To dla niego przyjeżdżał na Opolszczyznę Wojciech Siemion. Janusz Wójcik był znakomitym mówcą, co w Polsce jest rzadką umiejętnością. Świetnie oczytany odegrał ważną rolę wżyciu kulturalnym regionu. Przez lata pisał do miesięcznika "Śląsk" kulturalną kronikę Opola. Będzie tam zaglądał każdy, kto zechce pisać o kulturze na Opolszczyźnie. Kochał kulturę, był bardzo skromnym człowiekiem. Był mi bliski. Przez czas choroby podtrzymywałem go na duchu. Przez takie odejścia jak jego Opole pustoszeje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska