Zmarł papież Benedykt XVI. Biskup Andrzej Czaja prosi o modlitwę. W Opolu o północy będzie msza święta w intencji Josepha Ratzingera

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Benedykt XVI i arcybiskup Alfons Nossol w Rzymie w czasie pielgrzymki do progów apostolskich.
Benedykt XVI i arcybiskup Alfons Nossol w Rzymie w czasie pielgrzymki do progów apostolskich. Archiwum
Dzisiaj (31 grudnia) w wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Joseph Ratzinger. Biskup opolski Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi i biskupami seniorami w komunikacie na stronie diecezji proszą o modlitwę za zmarłego. Jeszcze dzisiaj odprawiona zostanie w Opolu specjalna msza święta.

Spis treści

- Biskup opolski Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi oraz biskupami-seniorami, zjednoczony w modlitwie za duszę zmarłego papieża-seniora, prosi wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, by we wspólnotach parafialnych i zakonnych wdzięczność Bogu za dar papieża Benedykta XVI wyrażać indywidualną i wspólnotową modlitwą o wieczny odpoczynek dla niego – czytamy w komunikacie Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Joseph Ratzinger miał wiele wspólnego z opolską diecezją

Joseph Ratzinger, czyli papież Benedykt XVI, jeszcze jako arcybiskup kilkukrotnie odwiedzał Opolszczyznę, przyjaźnił się także z arcybiskupem Alfonsem Nossolem. Przebywał i modlił się na terenie przynajmniej kilku opolskich parafii m.in. Brożec, Kąty Opolskie i Krowiarki czy Głogówek.

W 1983 roku przewodniczył także Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców na Górę Świętej Anny. Wmurował także kamień węgielny pod budowę kościoła w Choruli w powiecie krapkowickim. Do dziś na tamtejszym kościele znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Kiedy Joseph Ratzinger został papieżem Benedyktem XVI

Przypomnijmy, że 19 kwietnia 2005 roku Benedykt XVI został wybrany na następcę Jana Pawła II. Jego posługa papieska trwała niespełna 8 lat. W lutym 2013 roku ogłosił swoją abdykację i od tego czasu sprawował funkcję papieża seniora.

Media już od kilku dni informowały o złym stanie zdrowia Benedykta XVI. Emerytowany papież zmarł dziś rano o godzinie 9.34 w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Msza święta w intencji zmarłego Benedykta XVI w Opolu

Dziś (31 grudnia) o północy w kościele św. Sebastiana w Opolu zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI. Przewodniczyć jej będzie biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł.

- Polecajmy śp. Benedykta XVI w naszych modlitwach miłosiernemu Bogu, dziękując za wszelkie dobro, jakiego dokonał dla Kościoła powszechnego i którego ślady znajdujemy także w naszym Kościele lokalnym - apeluje biskup opolski.

W sobotę (31 grudnia) o 24:00 w kościele św. Sebastiana w Opolu zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska