Zmarł prałat dr Wolfgang Grocholl. Niemiecki kapłan urodził się w Głubczycach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Zmarły ksiądz prałat Wolfgang Grocholl wielokrotnie odwiedzał powojenne Głubczyce.
Zmarły ksiądz prałat Wolfgang Grocholl wielokrotnie odwiedzał powojenne Głubczyce. Archiwum
W środę 5 kwietnia zmarł ksiądz prałat dr Wolfgang Grocholl. Miał niespełna 92 lata. Niemiecki kapłan katolicki urodził się w Głubczycach i był silnie związany tak z dawną, jak i obecną ziemią głubczycką

Wolfgang Grocholl urodził się 31 października 1921 roku w Głubczycach. Przed wojną jego ojciec prowadził w tym mieście aptekę. Po ukończeniu studiów teologicznych w Königstein/Taunus i Monachium, 7 kwietnia 1957 r. w Bad Mergentheim przyjął święcenia kapłańskie. W 1958 powrócił do Königstein jako prefekt szkoły z internatem. W 1968 roku obronił tytuł doktora teologii na Uniwersytecie w Monachium. W 1969 roku rozpoczął nauczanie religii. W 1982 mianowano go Wizytatorem Kanonicznym dla księży i wiernych z Wikariatu Generalnego Branitz (wspólnoty wiernych pochodzących z ziemi głubczyckiej, którzy po II wojnie światowej wyjechali do Niemiec), a w 1999 Wizytatorem.

Poza swoją pracą duszpasterską przez wiele lat opiekował się izbą pamięci po dawnych mieszkańcach Ziemi Głubczyckiej – Heimatstube Kreis Leobschütz w Eschershausen – czytamy na profilu FB Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Zmarły kapłan był również popularyzatorem idei Miasteczka Miłosierdzia w Branicach i jego twórcy biskupa Józefa Marcina Nathana, któremu poświęcił wiele publikacji.

Po przesiedleniu na zachód wielokrotnie wracał w swoje rodzinne strony i nawiązywał relacje z obecnymi mieszkańcami Głubczyc.

Po odbudowie Ratusza w Głubczycach prałat Grocholl był częstym gościem naszego Muzeum. Jego wizyty, szczególnie te zwyczajne, zawsze wiązały się z opowieściami o Ziemi Głubczyckiej i losach jej mieszkańców. Najbardziej utkwiła nam w pamięci krótka rozmowa, w zasadzie refleksja, którą wypowiedział spoglądając na kościół parafialny: „W najśmielszych snach nie myślałem, że kiedyś będę stał na tarasie wieży widokowej odbudowanego ratusza" – przypomniano na kanale społecznościowym głubczyckiego Muzeum.

Jego zaangażowanie w życie Kościoła zostało docenione poprzez przyznanie dwóch nagród: w 1984 został honorowym prałatem papieskim, a w 1990 protonotariuszem apostolskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska