Zmarł profesor Stanisław Gajda, wybitny językoznawca z Uniwersytetu Opolskiego

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Profesor Stanisław Gajda (1945-2022)
Profesor Stanisław Gajda (1945-2022) Uniwersytet Opolski
Profesor Gajda był uznanym językoznawcą i profesorem Uniwersytetu Opolskiego, a także członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Zmarł w środę (23 listopada) w wieku 77 lat.

- Z ogromnym żalem i wciąż nie mogąc w to uwierzyć, informujemy, że 23 listopada odszedł prof. dr hab. Stanisław Gajda, językoznawca związany z Uniwersytetem Opolskim od ponad 50 lat - napisała żona profesora Gajdy w nekrologu.

Profesor Stanisław Gajda przez ponad pół wieku był pracownikiem naukowym wydziału filologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Był filologiem polskim, specjalizował się w językoznawstwie polskim i słowiańskim, a także w leksykologii, socjolingwistyce, stylistyce i teorii tekstu.

Urodził się w Siemysłowie koło Namysłowa. Ukończył liceum ogólnokształcące w Namysłowie, a następnie studiował polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Tytuł profesora otrzymał w 1990 roku.

W latach 1990–2012 pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Filologii Polskiej, w latach 1998–2012 był kierownikiem Katedry Języka Polskiego na Uniwersytecie Opolskim.

Za swoje zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (w 1985 roku) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1998 r.).

Przyjaciele i uczniowie z Katedry Języka Polskiego Uniwersytetu Opolskiego opublikowali osobiste pożegnanie prof. Stanisława Gajdy.

- Odszedł od nas wielki uczony i wielki człowiek, integrujący środowisko językoznawcze całej słowiańskiej Europy, założyciel międzynarodowego czasopisma „Stylistyka”, trzykrotny doktor honoris causa, członek lub przewodniczący kilku najbardziej prestiżowych naukowych gremiów państwowych i międzynarodowych Nasz Mistrz - napisali przyjaciele i uczniowie. - Profesor, który nigdy, aż do przesady, nie lubił hołdów i pompy, życzył sobie skromnego pożegnania. I tak liczy się tylko to, co zostawił po sobie w bibliotekach, w umysłach, sercach. Końca konduktu, w którym szliby ci wszyscy, którzy coś Mu zawdzięczają, nie byłoby widać.

Od lewej; Henryk Galwas, Damian Antoniewski, Witold Potwora, Jerzy Gurawski

Oto Opolanie, którzy odeszli w ostatnim roku. Naukowcy, samo...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska